YAŞAM Haberleri Tümü

Diyarbakır, Silvan ve Bismil 'Ji fihûşê re edî bes e' dedi

 Diyarbakır ile Silvan ve Bismil ilçelerinde artan uyuşturucu kullanımı, fuhuş ve ajanlaştırmalara karşı yürüyüşler yapıldı. 

Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri, artan uyuşturucu kullanımı, fuhuş ve ajanlaştırmalara karşı Diyarbakır ile Silvan ve Bismil ilçelerinde eylemler düzenledi. Silvan'daki yürüyüşe aralarında BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Silvan ilçe Eş Başkanı Kerem Canpolat, BDP Silvan ve Bayrambaşı örgütleri, Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede, BDP PM üyesi Abdullah Kaya'nın yanı sıra çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yüzlerce kişi katıldı. MEYA Kadın Merkezi önünde bir araya gelen yurttaşlar buradan üzerinde "Bağımsız, saygın, sevgi dolu yarınlarımız için, madde bağımlılığına, fuhuşa, taciz, bahise ve kapkaça geçit vermeyeceğiz", "Sosyal yozlaşmaya hayır", "Şiddete, tacize, tecavüze son", "Farqîn rane zê li sebiyê xwe xwedî derkeve", "Kürdistan'da tecavüze geçit yok" yazılı pankart ve dövizler eşliğinde Diyarbakır Caddesi'ne kadar yürüdü. 

Burada açıklama yapan BDP İlçe Yöneticisi Ercan Aşıcı, kapitalist modernite sisteminin insanlığın manevi değerlerini her boyutuyla boşaltmayı hedefleyerek bireyciliği dayattığını ve kendi doğrularını insanlığa mal etmeye çalışarak ahlaki politik toplumun yerine yoz dejenere olmuş bir toplumu hedeflediğini belirterek, "Bunu gerek spor, gerek fuhuş, gerekse sanat araçlarıyla toplumun manevi değerlerinin içini boşaltmaktadır" dedi. Esrar, eroin gibi birçok uyuşturucu çeşidinin artık okulların kapılarında satılabilecek düzeyde yaygınlaşmasının sağlandığı ve sağlıklı düşünmeyen, uyuşuk bir gençlik yığını oluşturmak istendiğini belirten Aşıcı, "Fuhuş bataklığı kurutarak uyuşturucu zeminini yok ederek taciz ve tecavüz kültürünü ve aynı zamanda esrar eroin toplumun içindeki zincirini parçalayarak, ahlaki politik gerçekliği doğrultusunda örgütleneceğiz" dedi. Ardından kısa bir konuşma yapan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ise, Kürt halkını yok etme amaçlı 30 yıldır yapılan savaşın boşa çıktığını belirterek, "Sistem silahlı mücadeleyi bir kenara bırakmış gençler üzerinde uyuşturucu, fuhuş ve asimilasyon politikası yürütüyor" diye konuştu. 

BİSMİL

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde YDG-H üyeleri, yürüyüş düzenledi. BDP Bismil ilçe binası önünde bir araya gelen ve aralarında BDP Bismil İlçe Eş Başkanları Gurbet Yalçınkaya, Tufan Tunç, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, belediye meclis üyeleri, BDP yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda yurttaş buradan üzerinde, "Sümürgeci uygulamalara, fuhuşa, uyuşturcu, hırsızlık, yozlaştırma, ajanlaştırma, asimlasyona karşı alanlardayız", "Ji fihûşêç re edî bes e", "Uyuşturcu merakla başlar, ölümle biter" yazılı döviz ve pankartlar eşliğinde Bismil Belediyesi'ne doğru yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık, "Bismil uyuma gençliğine sahip çık" sloganları atıldı. Belediye binasının yanında bulunan alanda açıklama yapan BDP yöneticisi Yemlihan Erdem, gençliğin toplumun temel dinamiği olduğunu belirterek, egemen sistemlerin toplumları yozlaştırmak ve dağıtmak için kadın ve gençlere saldırdıklarını ifade etti. 30 yıllık mücadelede en fazla direnenlerin kadınlar ve gençlerin olduğunu vurgulayan Erdem, "Eğer bugün direnen, hakkını arayan demokratik ve değerleri yücelten bir halk varsa bu kadın ve gençlik direnişidir. Ancak egemen sistem ve yerli işbirlikçiler eliyle halkımızın direnen değerlerine çok yönlü saldırı gerçekleştirmektedir" dedi. Açıklamanın ardından yurttaşlar, tekrar BDP Bismil ilçe binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. 

DİYARBAKIR

BDP Diyarbakır Gençlik Meclisi üyeleri, ajanlaştırmaya, asimilasyona, fuhuşa ve uyuşturucuya karşı yürüyüş düzenledi. BDP Bağlar ilçe yöneticileri, Bağlar Belediyesi yöneticilerinin de aralarına bulunduğu yüzlerce yurttaş, Körhat Parkı'nda bir araya geldi. Buradan üzerinde, "Ajanlaştırmaya, asimilasyona, fuhuşa, uyuşturucuya son", "Madde sizi değil siz maddeyi yok edin", "Sömürgeci uygulamaya son" ve "Uyuşturucuya hayır" yazılı pankart ve dövizler eşliğinde yürüyüşe geçen yurttaşlar, Kaynartepe Mahallesi'ne geldi. Kitle burada sık sık, "Biji Serok Apo" ve "Dîsa dîsa serhildan Serokéme Öcalan" sloganlarını attı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından açıklamayı yapan BDP Gençlik Meclisi üyesi Berav Yılmaz, Kürt özgürlük hareketini yenemeyen devletin, bölgede siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda Kürt toplumunu yozlaştırmaya çalıştığına dikkat çekti. Sömürgeciliğin en başat hedefinin gençlik olduğunu vurgulayan Yılmaz, gençliğin toplumun geleceği olduğunu belirterek, sömürgeleşmenin ilk olarak gençler üzerinden yürütülmeye çalışıldığına işaret etti. Devletin esas ve nihai hedefinin Kürt gençliği şahsında tüm Kürt halkını parçalayarak, sömürgeci uygulamalarını hayata geçirmek olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Bunun en somut örneği Şahin Öner, TC polisi tarafından katledilmiştir. Yine Özgür Arda AKP polisinin kurşunuyla katledilmiş ve en son Murat İzol adlı genç katledilmiştir. Tüm sömürgeci güçler gençliği pasifize etmek için böylesi çirkin ve ahlaksızca katliamlar gerçekleştirerek, gençliği yönetebilir bir noktaya çekmek istemektedir" dedi. 

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz