SİYASET:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Atalay: TMK ve CMK değişikliği gündemde
 Akil İnsanlar Heyeti ile Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay arasında yapılan toplantıda Atalay'ın hükümetin yeni bir yargı paketi hazırlığında olduklarını belirterek, pakette TMK ve CMK ile ilgili ciddi değişiklikler bulunduğunu söylediği belirtildi.

Aralarında Zübeyde Teker, Öztürk Türkdoğan, Fadime Özkan, Ali Bayramoğlu, Can Paker, Mehmet Uçum, Doğu Ergil, Beril Dedeoğlu gibi isimlerin olduğu 12 kişiden oluşan Akil İnsanlar Heyeti Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile bir araya geldi. Toplantıda devam eden barış ve çözüm süreci ve yolsuzluk operasyonunun ardından yaşanan siyasi gelişmelerin tartışıldı. Toplantının ardından Akil İnsanlar Heyeti toplantıya ilişkin açıklama yaptı. Can Paker görüşmeye ilişkin, "Süreçle ilgili çok güçlü bir iradenin olduğunu gördük. Toplumsal sahiplik çok yoğun yapılan araştırmalar da bunu gösteriyor" dedi. 

'Çözüm istenilen hızla gelişmiyor' 

Barış sürecinin gidişatı ile ilgili kaygıların giderilmesi amacıyla görüşmenin yapıldığını belirten Paker, "İmralı görüşmeleri devam ediyor. Hükümet bu süreci seçim yatırımı olarak görmüyor, köklü çözüm istiyor. Süreç istenilen hızla değil ama irade ile sürüyor" diye konuştu. Doğu Ergil ise "Hükümete karşı bir anti demokratik eylem varsa, buna karşılık anti demokratik tavır sergilenmesin tavsiyesinde bulundu" diyerek görüşmelerin İmralı'ya sıkışmaması, halkın da katılımının sağlanması yönünde önerilerde bulunduklarını söyledi. 

'Kaygı verici gelişmeler üzerine bir araya geldik' 

Zübeyde Teker ise görüşmenin ayrıntılarına ilişkin DİHA'ya değerlendirmelerde bulundu. Teker, "Uzun zamandır hükümetle basın karşısında değil ama dönem dönem görüşmeler yaptık. Ancak en son 17 Aralık itibarıyla farklı bir süreç başladı. Gelişmeler o kadar kaygı verici bir noktaya geldi ki biz çözüm sürecinin bundan zarar göreceğini düşünerek bir araya geldik ve bir toplantı gerçekleştirdik. Başbakan müsait olmadığı için Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a bir randevu talebiyle gittik" diyerek görüşmenin nasıl gündeme geldiğini aktardı. 

Demokrasi vurgusu

Temel başlıkların Kürt sorununun çözümü, demokratikleşme, yolsuzluk operasyonu olduğunu anlatan Teker, "Biz çözüm sürecine dair hazırladığımız raporların çok aciliyetle artık gündeme alınması gerektiğini talep ettik. Bu kaos sürecinden çıkabilmenin tek yolunun demokratik adımların atılması çözüm sürecine dönük adımların hızlandırılması olduğunu ifade ettik. Temelde anayasal değişikliklerin hızla gelmesi gerektiğini hukuksal olarak yapılması gerekenler ve sivil alanda beklenenlerin gerçekleşmesi anlamında düzenlemelerin yapılmasını tekrar talep ettik" dedi. "Bir diğer olarak da mutlak suretle Öcalan'ı ziyaret edebilecek heyetlerin en hızlı şekilde oluşturulup adaya gönderilmesi gerektiğini düşündüğümüzü söyledik. Bunun her iki taraf için de olumlu bir etki yaratacağını süreç için daha etkili bir yöntem olarak uygulanacağını söyledik" diyen Teker, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın görüşmede yeni bir paket hazırlığında olduklarını ifade ettiğini açıkladı.

'Halktan sorumluluk alıyoruz'

Teker, "Atalay, hükümetin 15 Şubat'ta paketi meclise getireceğini söyledi. Bu paketin içinde TMK ve CMK ile ilgili ciddi değişiklikler olduğunu ifade etti. Öte taraftan çözüm süreci ile ilgili kaygılarımızı anladığını ama çözüm sürecinin irade ile sürdürüldüğünü bir samimiyet ve güven ilişkisinin geliştiğini bundan sonrasının daha olumluya evrileceğini ifade etti. Bu bizim açımızdan olumluydu. Biz hükümetten değil halktan sorumluluk aldığımızı da ifade ettik. Halk bize taleplerin gerçekleşmesi noktasında görev verdi. Takipçisi olacağımızı söyledik" dedi. 

'Görüşme olumlu'

Hasta tutsaklar ve "demokratikleşme paketi" ile ilgili eleştirilerini de sunduklarını söyleyen Teker, "Bunların hepsiyle ilgili söylenen bir demokrasi krizi yaşandığı ve bunun aşılmasının yönteminin de sistemin yeni bir revizyondan geçmesi gerektiği. Eleştirileri reddetme, kabul etmeme gibi bir yaklaşımı olmadı. Eleştirileri olgunlukla dinledi. Birçok noktada taleplerimizi olumladı. Umarız önümüzdeki süreçte bu görüşmenin olumlu bir katkısı olur, umudumuz ve beklentimiz bu" dedi.  DİHA
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Hükümet 'çözüm süreci' görüşmelerini...
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 'çözüm süreci' için eylül ayının önemine atıfta bulunması, sürece...

Haberi Oku