SİYASET:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
BDP Gevaş Belediyesi'ni alacak mı?
 Yoğun borçları ile gündemden düşmeyen, sürekli olumsuz haberleri ile gündeme gelen AKP’li Başkan Nazmi Sezer’in bu seçimlerde işi oldukça zor. BDP’nin Belediyelerde ilk kez eş başkanlık sistemi ile Basri Aslan ve Gönül Deniz’i Gevaş’ta Başkanlığa aday göstermesi Gevaş’ı baştan aşağı değiştireceğine işaret ediyor.


Röportaj: Gönül DEMİR/ Van Bülten

2009 yerel seçimlerde borç batağına saplanmış olan, Gevaş Belediyesi’ni 40 oy ile AKP’ye kaptıran BDP Gevaş ilçe yönetimi, şimdiden belediyeyi kesin alacağı gözü ile bakıyor. Nedeni ise Mevcut AKP’li belediye Başkanı Nazmi Sezer’in, çalışanların maaşlarını ödememesi, yoğun olarak belediyeyi borca sokması, ve iddialara göre belediyeyi şirket olarak kullanması.  Ayrıca son süreçte Nazmi Sezer’in belediyeye 140 işçi aldığı ve bu işçilere 5 aya yakındır maaş ödemediği de Geva ilçesinde en çok konuşulan konulardan biri


Tüm bu sorunların halk arasında yoğun olarak konuşulması BDP’ye dezavantaj sağlıyor. İşte BDP’nin Gevaş eş başkan adaylarının çözüm önerileri ve kazanmak için izleyecekleri prosedürler.


Merhaba Basri bey öncelikle hayırlı olsun, kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Gevaş'ta doğdum. İlk, orta ve lise eğitim dönemimi Gevaş'ta tamamladım. Askerlik döneminden sonra metropolde yaşadım 2 yıl önce Gevaş'a döndüm ve 2 yıldır partinin (BDP) bünyesi altında çalışma yürütüyorum.Gevaş'ta aday olmanız biraz sürpriz oldu. İlçe başkanı olarak direk aday gösterilmeniz Gevaş'ta nasıl bir yankı uyandırdı?


Şöyle bakabiliriz; Bu bizim açımızdan sürpriz değildi. Çünkü partimizin bir anlayışı var dolayısıyla bu anlayış çerçevesinde aday belirliyor. Evet Gevaş'ta çok tanınmıyor olduğum izlenimi vardı fakat bu doğru değil özellikle ilçe başkanlığına geldikten sonra 10 ay boyunca çok yoğun bir çalışma yürüttük ve çok geniş bir halk kitlesiyle tanışma fırsatımız oldu. Bundan dolayı çokta sürpriz olarak görmemek gerekir sadece popülist değildim sıkıntı oradan kaynaklanıyor.


Aday adayı mıydınız  yoksa partinin tercihi miydi,  ayrıca sizin dışınızda kaç aday adayı vardı?

İlçemizde 8 aday adayı vardı bir tanesi şuanda eş başkan olarak görev alan Gönül arkadaşımızdı. Aday adayı olurken tabi bütün arkadaşların şansları eşitti. Ancak bazı çalışmalar kamuoyu yoklamaları bazı kriterler beni buraya taşıdı. İnanıyorum diğer bütün arkadaşlarımızla bu partinin belediye başkan adaylığı yapabilecek birikimde olan arkadaşlardı. Ama sonuçta bu süreç böyle bir şeydir resmi bir prosedürü var ve bir kişi aday olacaktı. Arkadaşlarda beni uygun gördüler bende buna layık olmaya çalışacağım.


Gevaş'ta nasıl bir politika yürüteceksiniz, burada en önemli hizmet eksiği nedir?

Biz genel olarak sadece Gevaş'ta değil bütün Kürdistan'da temel bir politikamız var. Bu bizim seçim sloganımız öz yönetim oluşacak demokratik özerklik temelinde, öz yönetimler oluşturacağız ve belediyeciliği sadece alt yapı çalışması olarak algılamayacağız. Toplumun bütün sorunları sosyal, siyasal, ekonomik bütün sorunlarıyla ilgili bir belediyecilik gelişecek ve devrimci bir belediyecilik olacak. Gevaş'ın temel sorunları klasik bir belediyecilik mantığıyla bakarsak bütün temel sorunlar bir sorun olarak duruyor. İçme suyu sorunu, yol, sorunu var çıkıp Gevaş'ı dolaşırsanız bir çamur deryası görürsünüz. Alt yapı sorunu var bu zaten şimdi değil yıllardan beri var. Tabi bizim temel hedefimiz şu; her anlamda içinde keyifle yaşabileceğimiz bir kent yaratmayı hedefliyoruz ve bunu da yaratacağız. Çünkü biz şuna inanıyoruz eğer siz yaşadığınız toprağı sevmezseniz üzerine yaşayan halkı da sevmezsiniz bizim böyle bir sevgimiz var. Sevgimizin dayanağı var bu topraklar için yüzlerce binlerce arkadaşımız hayatını kaybetti bizim onlara sözümüz var bu topraklarda her köyü, kenti,ilçeyi içinde keyifle yaşabileceğimiz alanlara dönüştüreceğiz.

 

Gevaş belediyesinin yoğun bir borcu olduğu iddia ediliyor. Siz seçilirseniz nasıl bir yol haritası çizeceksiniz?

Şimdi belediyeciliğin tüm gelirleri şöyle algılanıyor. İller bankasından bir bütçe ayrılıyor, tabi bu sınırlı bir bütçedir. Ancak biz artık modern çağda belediyeciliği kendi sınırları içerisine haps olmuş ve iller bankasının sağlayacağı o ekonomik değerler kendi yürüten bir alan olarak görmüyoruz. Dünyada özellikle belediyeler çerçevesinde çok ciddi gelişmeler yaşanıyor. Mesela ekolojik belediyeler birliği kuruluyor yada alternatif belediyeler yapılmaya çalışılıyor. Dünyada bir çok belediye bir araya gelip çalışmaları nasıl ortaklaşacakları üzerine kafa yoruyorlar. Birlikler kuruyorlar bütün bunlar farklı kaynaklar getiriyor ve bunlar değerlendiriliyor.  Kendi sınırlarına hasp olmuş bir belediyecilikten çıkıp dünyayla buluşan ve dünyanın bu imkanlarından yararlanan bir belediyecilik anlayışı oluşacak. Evet ciddi borçları olduğu söyleniyor biz biliyoruz. Çünkü belediyede encümen arkadaşlar var. Biz bu bilgilere sahibiz. Ama şöyle bir sıkıntı var. Net bir rakam yok ortada. Şu var belediyenin gücünü çok aşan bir borç batağının içinde olduğunu biliyoruz. Şundan biliyoruz yaklaşık 5 aydır geçici olarak çalıştırılan 110 civarında işçiye maaşları ödenmiyor.  Hatta şunu söyleyebiliriz.  Gevaş'a ilk kar düştüğünde yolları kapalı kaldı ve bunun nedeni ise şu Gevaş sınırları içerindeki bulunan benzinliklere belediyenin borçları olduğundan dolayı yakıt alamadıklarını ve çalışmalarını da yürütemediğini biliyoruz.

 

Gevaş belediyesinde çalışan 140 işçi var. Bir ilçe için fazla değil mi?

Burada öncelikle bir şey belirtmek istiyorum. Bu bize anti propaganda olarak geliyor.140 işçinin belediyeye potansiyelin üstünde işçinin çalıştırılmasını doğru değildir. Bu baştan bir yanlıştı ve mevcut belediye başkanı bir dahaki dönem kazanma kaygısıyla hareket etti. Bu doğru bir politika değildi. Ancak her kesin şunu bilmesi gerekiyor partimiz açısından en değerli ve yüce şey emektir. Bu arkadaşları belediye bünyesinde değerlendireceğiz ama şöyle değerlendireceğiz.  Kendi maaşlarını kendilerinin kazanabileceği alanlar yaratacağız. Üretim alanlarında değerlendireceğiz. Sadece çöp yada kar temizleterek değil aynı zamanda kendini finanse edecek alanlarda çalışarak daha iyi koşullarda, asgari ücrete mahkum etmeden insanca yaşayabilecekleri alanlar seçeceğiz.


Gönül hanım sizi de tanıyabilirmiyiz.

Ben Gönül Deniz Gevaşlıyım ilk, orta ve liseyi Gevaş'ta okudum ailevi nedenlerden dolayı eğitim hayatıma ara verdim.  9 yıl sonra tekrar devam etmek istedim. Yüksek öğretimimi Özalp'ta tamamladım. Geçen yönetimden ben fili olarak ilçe eş başkan görevine başladım. Sonrasında aday adaylığına başvurdum şuanda eş başkan olarak seçildim.


Kadın kotasıyla ilgili görüşleriniz nelerdir?

Aslında bizim halkımızda biraz zor bir süreç çünkü henüz kadınlara alışılmamış bir kesim var. Böyle bir kotanın olması bütün kadınlara cesaret olduğunu düşünüyorum ve bir öncülük olsun diye böyle bir yola başvurdum umarım iyi olur bütün temennimiz bu.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mem 8 ay önce

tanrının yaratıpta anlayamadığı tek millet kürtlerdir.tıpkı babanın evladını anlayamaması gibi.dindarlığın arkasına sığınarak oy isteyenlere oy verirken hiçmi vicdanınız sızlamıyor.her bir oy bütün bir coğrafyanın namus şeref ve haysiyetidir.gevaş basri ve gönül kardeşimle el ele bunu başaracaktır.

Davutoğlu'na çözüm süreci için uyku haram!
AKP'nin 1.Olağanüstü Büyük Kongresi'nde konuşan Genel Başkan Adayı Ahmet Davutoğlu, çözüm sürecinde...

Haberi Oku