VAN HABERLERİ:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Derecik ve Bahçesaray'da coşkulu Newroz kutlamaları
 Van'ın Bahçesaray (Miks) ilçesindeki Newroz kutlamasında binler 30 Mart'taki zaferlerini şimdiden kutlarken, yıllardır asker baskısı altında bulunan Derecik'te (Rubarok) ise halk renkleriyle Newroz alanına aktı. 

DERECİK

Federal Kürdistan sınırında bulunan Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik (Rubarok) beldesinde Newroz kutlaması Govend dağı karşısındaki boş arsada binlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Geçmiş yıllarda korucu ve asker baskısı nedeniyle yeterli ilginin olmadığı kutlamalarda, bu sefer binlerce Derecikli yurttaş şölene dönüşen kutlamaya katıldı. Yöresel kıyafetlerini giyen yurttaşlar, sabah erken saatlerden itibaren kutlamanın yapılacağı alana geldi. Şemdinli ve Derecik taburlarından getirilen çok sayıda kirpi, akrep, TOMA, askeri robokoplar da alanın etrafını ablukaya aldı. Askerler alanda jammer ve detektörlerle patlayıcı araması yaparken, alana girenlerin üstü arandı. Çevre yerleşim yerlerinden de kutlamaya katılan halk, alanda yanlarında getirdikleri yiyecekleri yiyerek, semaverlerinde çay demledi. Alana PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin posteri asıldı. Sarı, yeşil, kırmızı flamalar, PKK, KCK ve Kürdistan bayraklarının açıldığı alana "Rêber Apo'ya özgürlük, Kürdistan'a statü", "Onurlu bir barış ve özgür bir ülke şiarıyla Kürt halkının Newroz bayramını kutluyoruz", "Her yer Rojava her yer direniş", "Dağlar onurumuz, dağlardan gelenler gururumuzdur" pankartları asıldı. Kutlamaya, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, BDP Hakkari İl Başkanı Miraz Çallı, İl Genel Meclisi üyeleri, BDP il ve ilçe yöneticileri, belediye başkanları, BDP belediye eş başkan adayları, Adıyaman, Zeydan, Gerdi aile büyükleri, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu binlerce yurttaş katıldı. Yüzlerce araçtan oluşan konvoy ile Derecik'e gelen Leyla Zana ve beraberindekiler, beldeye 200 metre kala araçlarından inerek yürüyüş halinde beldeye giriş yaptı.

Kaya: Derecik son kaleniz, kalenizi düşüreceğiz

Kutlamada söz alan BDP Derecik Belediye Eş Başkan adayı Şükrü Kaya, halkın Newrozu'nu kutlayarak, "Hükümete sesleniyoruz, Derecik son kaleniz. Biz bu kaleyi almaya geldik. 1 yıl üç gündür Sayın Öcalan'ın başlattığı bir barış süreci var. Bu kadar süredir hiçbir memleketi asker ve gerilla cenazesi gitmiyor. Bunun sahibi ve mimarı Öcalan'dır. 30 Mart seçimi bizler için tarihi bir süreçtir. Allah nasip eder de göreve gelirsek Derecik'in bütün mahallelerine bugüne kadar gitmeyen hizmetleri götüreceğiz" dedi. 

Canan: Rubarok'ta askerler de BDP'ye oy vermelidir 

BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ise son günlerde tekrar Şemdinli-Derecik karayoluna kurulan kontrol noktalarına değinerek, "Buna ne gerek var? Kürdistan'daki Gerdi aşireti mensupları ile Türkiye'deki Gerdi aşireti mensuplarının bir araya gelmelerine neden engel oluyorsunuz? Burada şu an bizimle güvenlik önlemi alan güvenlik görevlileri var ben onların da Newrozu'nu kutluyorum. Kürt halkı Türk halkı ile eşit bir şekilde yaşamak istiyor. Kürt halkının diğer halklarla hiçbir sorunu yoktu. Sistemle, Kürtleri yok sayan, Kürtleri imha etmeye yönelik olan o politikalara karşı, o sisteme karşı yıllardır mücadelesi var, o mücadele bundan sonra da devam edecektir. Derecik halkı fakir bir halktır. Karşıya geçemiyor. Karşıdaki akrabalarından yardım almak isteyenlerin de önleri kesiliyor. Buradaki tanklara verilen paralarla, yeni inşa edilen o kalekollara verilen harcamalarla bu Rubarok halkını bin kat daha kalkındırabilirdiniz. Neden yapmadın? Bu haksızlıklara karşı yola çıktık ve haklı bir mücadele yürütüyoruz. Bu mücadelede Gerdilerin tamamını yanımızda görmek istiyoruz" dedi. Canan, alanda önlem alan askerlere seslenerek seçimlerde BDP'ye oy vermelerini istedi. 

Zana: Halkların kardeşliğini istiyoruz diye kıyamet kopardılar

Halkın Newroz'unu kutlayarak konuşmasına başlayan Leyla Zana ise "Buradaki birlikteliğiniz, Seyit Rıza, Qazi Mihemmed, Mela Mıstefa'nın hayaliydi. Hayalleri bugün canlanmıştır" dedi. Kürt tarihindeki devrimci kadın ve önderlerden söz eden Zana, "Ulusal kongre için şuan bazı problemler var. Cigerxwin der ki 'Kürdistanım, dünyanın gelini.' Öyle olunca isteyeni de çok oluyor. Ulusal birliği isteyenler kadar istemeyenler de var. Ülkemiz özgürlüğünü haykırıyor. Tüm dünyadaki halklar gibi onurlu, haysiyetli bir şekilde toprağın üzerinde yaşamak istiyor. Bu istek için kimse 'Kürt neden özgür kimliklerini istiyor' diyemez. Çünkü dünya üzerinde hiçbir halk kimliksiz kalmamıştır. 20-30 yıl önce biz kendi dilinizle halkların kardeşliğini istiyoruz dediğimizde kıyametleri kopardılar" dedi. 

'Rubarok'u istemeye geldik'

"Dünya artık böyle bir millet yoktur diyemez" diyen Zana şöyle devam etti: "Torunlarınızın geleceği için diyoruz ki annelerimiz çok büyük çileler çekti torunları yaşamasın. İnşallah bu halkın takati ile kara günler geride kalacak. Rubarok, benim için büyük bir şereftir ki bugün aranızdayım. Ben ve arkadaşlarım Rubarok'u istemeye geldik. Kız ve erkek kardeşlerimizi sizler için hizmet etsin diye getirdik. Yıllardır anne ve kardeşlerimiz dertlerini sıkıntılarını kimseye anlatamıyorlardı. Ama artık her kadın kendi sorununu, kendi isteklerini dile getirebilecek duruma gelmiştir. Bu güç kimsenin babasının mülkü değildir. Bu halkın emeğidir. Bu emek temiz bir emektir. On binlerce kişi bu uğurda şehit olmuştur. Bazen eksiklerimiz oluyor ama şehitlerimizin gözlerini görünce her şey geride kalıyor. Bu parti bu halkın emeğidir. Şükrü Kaya ve Berivan Avcı aranızda onları sizlere teslim ediyorum" dedi.

Zana'nın konuşmasının ardından sahneye çağrılan Pinyanişi aşireti lideri Osman Zeydan yaptığı konuşmada, "Saygıdeğer Rubarok halkı, Allah birliğinizi bozmasın. Hepinizin Newroz'u kutlu olsun. İnşallah sizler bu dünyada bu birliktelikle başarıya ulaşacaksınız" diyerek halkı selamladı. 

Konuşmaların ardından Newroz ateşini Leyla Zana, Hamit Geylani ve Esat Canan yaktı. Newroz ateşinin yakılması ile birlikte İbrahim Rojhelat'ın şarkıları eşliğinde binler halaya durdu. Etkinlik müzik programı ile devam etti. 

BAHÇESARAY

Van'ın Bahçesaray (Miks) ilçesinde, binlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlandı. İlçe merkezinde yapılan kutlamaya, BDP Van milletvekilleri Nazmı Gür ve Özdal Üçer, Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, BDP Van büyükşehir eş başkan adayları Bekir Kaya ve Hatice Çoban ile Bahçesaray eş başkan adayları, BDP il yönetimi ve binlerce kişi katıldı. Sık sık, "Bijî Serok Apo", "Be Serok jiyan nabe" sloganlarının atıldığı kutlamada, "Özgür Önderlik Özgür Kürdistan" pankartı asıldı. Kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı alanın yanı başındaki dağa PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları ve KCK bayrakları asıldı. Kutlama, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulması ve "Çerxa Şoreşê" marşının okunması ile başladı. Milletvekili ve yurttaşların katılımıyla yakılan Newroz ateşinin ardından BDP ilçe başkanı ve belediye eş başkan adayları birer konuşma yaptı. 

Ardından söz alan BDP Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Hatice Çoban, Kürtlerin birlikte zafere doğru ilerlediğini söyleyerek, "Zaferimiz kutlu olsun. Bir halkın her şeyini yasaklayabilirsiniz, ama bir halkı yok edemezsiniz. Kürt halkını kabul edeceksiniz. Halkı kendi öz yönetimiyle kabul edeceksiniz" dedi. Kimseden bir talepleri olmadığını dile getiren Çoban, "Çünkü Kürtler bedel verdi ve kazandılar. Tanklarla, toplarla halkı özgürleştireceklerini düşünüyorsalar yanılıyorlar. Yapmamız gereken tek şey halka saygı göstermektir" diye konuştu. Çoban'ın ardından konuşan BDP Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Bekir Kaya ise iktidarların yıllarca Kürtlerin iradesini teslim almaya çalıştığını söyleyerek, "Kürtler sürekli katliamlardan geçirildi. Roboski'de 34 kişi katledildi. Bu katledilenlerle ilgili hazırlanan raporda, AKP milletvekillerinin imzası var. AKP'liler evlerimize oy istemeye gelirlerse onlara Roboski raporu gösterin. Çünkü onlar bu katliamın ortağı oldular" diye konuştu. 

BDP Van milletvekilleri Nazmi Gür ve Özdal Üçer'in ardından konuşan Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş ise yıllarca Kürtlerin operasyonlardan geçirildiğini dile getirerek, "Ama yanıldılar, Kürtler geri adım atmadı. Onlar yenildi Kürt halkı kazandı. Siz şimdi alanlardasınız ama onların isimleri bile okunmuyor" dedi. Kürt halkının 30 yıldan fazladır mücadele yürüttüğünü ifade eden Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "30 yıldır Kürt halkı barışın ve kardeşliğin arayışçısı oldu. Burada tarih yazdınız size teşekkür ediyoruz. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın geçen sene bu zamanda başlattığı sürecin üzerinden bir yıl geçti. Ama hükümet, büyük hamleye cevap verilmedi. Şimdi önümüzde iki seçenek var. Ya savaş ya da barış kazanacak. Biz barışın kazanmasını istiyoruz" dedi. 

Konuşmanın ardından sanatçı Birader sahneye çıkarak ezgilerini seslendirdi. Newroz, çekilen halayların ardından sona erdi.  DİHA
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Gazeteci Adnan Bilen’in Mutlu günü
Van Büyükşehir Belediyesi Basın ve Yayın Müdürü Adnan Bilen dünya evine girdi. Leyla Tekin ile hayatını...

Haberi Oku