VAN HABERLERİ:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Şeker pancarının pazar sıkıntısı olmaz
 Erciş Şeker Fabrikası Van Ziraat Bölge Şefliği yetkilileri, Van'da pancar üreticilerinin yaşadığı sorunları ve bu yılki beklentilerine ilişkin bilgiler verdi. 
Yetkililer, " Vanlı Çiftçilerimizin sıkıntılarını anlamaktayız. Çiftçimizi bütün olumsuzluklara rağmen katma değeri yüksek olan şeker pancarını ekmeye davet ediyoruz." dedi.


Haber: Zehra KAPTAN Oktay CANDEMİR

Van´da 1972 yılından bu yana Gevaş, Gürpınar ve Özalp´ta şeker pancarı üretimi yapılıyor. İlk yıllarda ürettikleri şeker pancarını Elazığ ve Muş Şeker Fabrikasına gönderen üreticiler 1988 yılında Erciş Şeker Fabrikası´nın açılmasıyla birlikte pancarını buraya vermeye başladı. Ancak son yıllarda yonca, buğdaya verilen destekle birlikte pancar üretiminde azalma gerçekleşti. 

´ŞEKER PANCARININ PAZAR SIKINTISI OLMAZ´
Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız Erciş Şeker Fabrikası Van Ziraat Bölge Şefliği yetkilileri,  bu yıl mahsülden 45 bin ton pancar beklediklerini söyledi. Devletin yem bitkilerine verdiği desteğin pancar üretimini azalttığına dikkat çeken yetkililer, "Van´da 814 pancar üreticimiz var. Şeker pancarının pazar sıkıntısı bulunmuyor. Bugün malesef pancar üretimi hakettiği noktada değil. Pancar üretimi Nisan ayında başlar ve Mayıs sonunda sonaerer. Ekim ve Kasım aylarında ise söküm gerçekleşiyor. Bizce yoncaya verilen destek pancar üretimine verilirse daha iyi olacak. Pancar fazla uğraş isteyen bir alan. Ancak pazar sıkıntısı olmayan ve gelir getiren bir üretim biçimidir. Bizim çiftçiye çağrımız pancar üretimine yönelmeleridir. Ürettiğiniz buğdayı satamayabilirsiniz ama pancarın böyle bir sıkıntısı olmaz. Biz üreticilerimizle sözleşme yapıyoruz. Çiftçimizin mahsülünü tarlada bırakmıyoruz. Bu yılki hasattan umutluyuz. Biz her yıl çiftçilerimizle bu yıl ne kadar şeker pancarı üretileceğine dair sözleşme imzalıyoruz. Çiftçimize yılda 3 defa nakti avans, 3 defa şeker veriyoruz. Çiftçilerimizin pancar üretimine yönelmesi çok faydalı olacaktır." diye konuştu. 


Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Van’da karakolun içinde kalan kiliseye restorasyon...
Van’ın Başkale İlçesi’nde bulunan ve çatışmalı yıllarda yanı başına yapılan Albayrak Karakolu...

Haberi Oku