VAN HABERLERİ:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde taciz iddiaları
 Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri, deprem sonrası hiçbir güvenlik önleminin alınmadığı kampus içinde, gece kalan inşaat işçileri ve sivil araçlı kişilerin tacizine maruz kaldıklarını iddia etti. Öğrenciler, rektörlük yetkililerinin şikayetlerine karşı, "Kızlar açık giyinmezse bunlar olmaz" dediğini ileri sürerken, rektörlük yetkilileri, söz konusu iddiaları yalanlıyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde deprem sonrası kampus içinde hem onarım hem de yeni binaların yapımıyla öğrencilerin sık sık taciz edildiği iddia ediliyor. Öğrenci yurtlarının hasar görmesi üzerine kurulan konteynırların tam karşısında bulunan inşaattaki işçilerin gece kampüste kalması da, taciz vakalarını arttırdığı belirtiliyor. Üniversitede sürekli sözlü tacize maruz kalan kadın öğrenciler ise, üniversite yönetiminden sürekli tehdit aldıklarını belirterek, konu hakkında bilgi vermekten kaçındı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir kadın öğrenci, üniversite yönetiminin cemaatçi olduğu için bu sorunları yaşadıklarını söyledi. Özellikle deprem sonrası bilinçli olarak kampusun güvenliksiz bırakıldığını belirten öğrenci, "Aylarca biz burada güvenliksiz yaşadık. Amaç güvenlik olmazsa bunları yaşarsınız deyip bizi kapana kıstırmak" dedi. Deprem sonrası kadın ve erkek öğrencilerin konteynırlarda kaldığını ve Nisan ayının ilk haftasında bir gece elektriklerin gittiğini ve bir kadın öğrencinin bağırma sesi geldiğini söyleyen öğrenci, "Biz o gece ne olduğunu anlayamadık. Sabah olduğunda bir kadın öğrencinin üniversitedeki görevlilerin tecavüzüne uğradığını öğrendik. Biz o kadın öğrenciye ulaşmaya çalıştık ama ulaşmadık. Üniversite olayın üzerini kapattı. Biz kadın öğrenciye ulaşamadığımız için konuyla ilgili bir şey yapamadık" dedi.

Üniversite idaresi öğrencileri tehdit ediyor iddiası

Deprem sonrası kadın öğrencilerin sivil araçlarda ve inşaat işçileri tarafından sürekli taciz edildiğini anlatan öğrenci, "En son 8 Mayıs tarihinde öğlen saatlerinde bir kadın öğrenci banyo yaptığı bir sırada banyo duvarındaki bir delikten birinin kendisine baktığını fark etti. Kamera kayıtlarından da bunun inşaatta çalışan bir işçi olduğu ortaya çıktı. Bizler olayı duyunca bir sürü kadın öğrenciyle beraber eylem yapma kararı aldık. Ama yönetim 'elimizde görüntüleriniz olabilir, rezil olursunuz' dediği için kimse eylem yapmaya cesaret edemedi. Olay o şekilde kapandı. Sonra o öğrenci başka kampüse geçti" dedi. En son yaşanan olayla kampüste güvenliğin artırıldığını söyleyen öğrenci, "Kadınlar öğrenciler burada kapana kısılmak isteniyor. Daha önce güvenlik yoktu bu tür olaylar yaşandı bahane edilerek bizi kapana kıstıracaklar" dedi. Yaşananlarla ilgili rektörlükle görüşmeye gittiklerini belirten öğrenci, "Biz rektörlükle gerekli önlemlerin alınması için görüştük. Rektörlük bize, 'ne yapalım kızlar yapıyor. Kızlar açık giyinmezse bunlar olmaz' dedi. Biz bu sözlerden sonra hiç bir şey yapamadık" dedi. Konuyla ilgili kadın öğrenciler olarak imza topladıklarını ve defalarca rektörlüğe dilekçeler gönderdiğini söyleyen öğrenci, şuana kadar rektörlükten hiçbir cevap alamadıklarını söyledi.

Üniversite yönetimi iddiaları reddetti

İddialara ilişkin görüştüğümüz Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Özel Kalem Müdürü Doç. Dr. Yusuf Uzun, Nisan ayının ilk haftasında yaşandığı iddia edilen tecavüz vakasının gerçek olmadığını, tamamen dedikodu olduğunu savundu. Üniversitede okuyan bütün öğrencileri çocukları gibi gördüklerini söyleyen Uzun, "Bize bir tecavüz vakası intikal ettiğinde mümkünatı yok üstünü örtmeyiz. Tam tersi araştırıp sorumlusunun yargılanması için gerek ne varsa yaparız. Taciz olayları üniversitede arttığından beri gece gündüz demeden Rektörle beraber kar çamur demeden öğrencilerin kaldığı konteynırları gezdik. Sorunlarını dinledik" dedi. Görüştüğümüz bütün öğrenciler bize benzer iddiaları dile getirirken Uzun, "Gelin üniversiteyi gezin hangi öğrenciye sorarsanız sorun bizim yönetimden çok memnunlar. Öğrenciler istedikleri zaman bize ulaşıp dertlerini söyleyebiliyorlar" şeklinde konuştu. DİHA
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kaya ve Çoban ilçelerde: Rojava ve Şengal...
Çoban ve Kaya, Çatak ve Bahçesaray’da muhtarları ile bir araya geldi

Haberi Oku