282 Bin Çalışana Aylık 1500 TL Destek Yapılacak!

Yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet göstermekte olan çalışanlar açısından Nisan ile Mayıs aylarında geçerli olacak şekilde 1500 tl'lik destek, Türkiye Büyük Millet Meclisi plan ve bütçe komisyonundan geçti.

282 Bin Çalışana Aylık 1500 TL Destek Yapılacak!

Yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet göstermekte olan çalışanlar açısından Nisan ile Mayıs aylarında geçerli olacak şekilde 1500 tl'lik destek, Türkiye Büyük Millet Meclisi plan ve bütçe komisyonundan geçti. Yeme ile içme sektöründe çalışan 537 bin kişi olduğunu dile getiren aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yardımcısı Ahmet Erdem, 282 bin çalışanın 1500 tl'lik destekten faydalanmasını Ümit ettiklerini açıkladı.

Pekçok düzenlemeyi de barındıran torba yasa teklifi Dün TBMM plan ve bütçe komisyonunda kabul edilerek yasalaştı. Teklifin önemli maddeleri arasında ise restoran ve kafe çalışanlarına yönelik destek düzenlemesi de bulunuyordu. Teklif, Türkiye Büyük Millet Meclisi plan ve bütçe komisyonundan geçti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yardımcısı Ahmet Erdem, "yeme ile içme sektöründe çalışan 537 bin kişinin olduğunu ve bunun 165 bin kişinin faydalandığını, 91 bin kişinin ise ücret desteğinden faydalandığını dile getirdi. Bunların tamamı 255 bin kişiyi, 537 binden düştüğümüz zaman ise 282 bin potansiyelimiz mevcut şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kısa Çalışma Uzasın!

Madde görüşmelerinin yapıldığı esnada sendikalara da söz verildi. TİSK genel sekreteri Akansel Koç, düzenlemeyi desteklediklerini fakat kısa çalışma uygulamasının haziran sonuna kadar uzatılmasını talep ettiklerini açıkladı, "yalnızca Türkiye'de değil, aynı zamanda bütün dünyada meydana gelen malum bir çip krizi var biliyorsunuz. Türkiye'nin 3 tane dev Otomotiv firması şu an üretimini durdurmak zorunda kaldı. Ayrıca yaklaşık olarak 3 aydır bütün dünyanın çaba sarf ettiği özellikle Çin'in tek eline geçen bir konteyner krizi yaşıyoruz." Şeklinde açıklamalarda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER