Borsada Devre Kesici Nedir?

Dolar/ TL paritesi ile meydana gelen dalgalanmanın etkisiyle bıst 100 endeksi Yeni haftaya sert bir düşüş ile başlamak zorunda kaldı.

Borsada Devre Kesici Nedir?

Dolar/ TL paritesi ile meydana gelen dalgalanmanın etkisiyle bıst 100 endeksi Yeni haftaya sert bir düşüş ile başlamak zorunda kaldı.

Açılışı sonrasında endekse bağlı bir şekilde devre kesici sistemi devreye sokuldu. Bist 100 işlem gününde ise 5,4 bir düşüş ile 1304 puandan başladı ve yine devre kesici uygulaması gerçekleşti.

Borsa İstanbul, Dün yapmış olduğu açıklamada saat 09: 55 itibari ile endekste bağlı devre kesicinin tetiklediği, pay piyasasında meydana gelen bütün işlem sıralarında vadeli işlem ve opsiyon piyasasında Pay ile pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve borçlanma araçları piyasası pay senedi repo pazarında işlemlerin geçici bir şekilde durdurulduğunu açıkladı.

Iki defa devre kesici!

Bıst 100 endeksi ikinci işlem gününde ise 5,4 düşüş ile 1304 puandan başladı ve yine devre kesici uygulaması gerçekleştirildi. Vadeli işlemlerde ise açılışını gerçekleşmesinden sonra %5 oranında bir aşım kaybı meydana geldi. Borsa İstanbul, sert bir hareketliliğin yaşandığı hisse senetleri piyasasında bugün açısından geçerli olacak yeni bir adım attı. Buna göre artık bist 50 endeksinde bulunan paylarda bugün, açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı uygulanacak.

Devre Kesici Nedir?

Borsalarda işlem gerçekleştiren yatırımcıların belirlenmiş sınırları Aşan fiyatı dalgalanmalarından negatif bir şekilde etkilenmemesi amacıyla anlık fiyat dalgalanmalarından koruyan sisteme devre kesici deniliyor. Bir senet fiyatında yüzde onluk bir Yükseliş ya da yüzde Beşlik bir düşüş meydana geldiğinde devre kesici müdahil olur ve bütün emirleri iptal eder. Borsada devre kesici uygulaması otomatik bir şekilde devreye girer ve manuel bir müdahale gerektirmez.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner19

banner22