Çip Krizi Giderek Büyüyor!

İlk başta otomotiv sektöründe başlangıç gösterimi küresel çip krizi akıllı telefon üreten firmaları da sıçradı. Türkiye'de de etkisini göstermeye başlayan kriz, her geçen gün biraz daha büyümeye devam ediyor.

Çip Krizi Giderek Büyüyor!

İlk başta otomotiv sektöründe başlangıç gösterimi küresel çip krizi akıllı telefon üreten firmaları da sıçradı. Türkiye'de de etkisini göstermeye başlayan kriz, her geçen gün biraz daha büyümeye devam ediyor. Otomobil imalatında kullanılmakta olan ve fiyatları 25 ile 150 Dolar arasında değişen çiftlerin bulunmaması sebebiyle 1,5 milyon aracın üretimi durduruldu. Krizin Türkiye'ye sıçraması sebebiyle Tofaş başta olmak üzere oyak-renault ile Ford otosan'da üretimi durdurma kararı aldı.

Tedarik zincirinde meydana gelen aksamalara sebep olan ve ekonomik tahminleri boşa çıkaran kovid-19 salgını, çiplerin "kıtlığı" beraberinde getirdi. Halen Dünyada eşi benzeri görülmemiş olan bir çip krizi yaşanmaya devam ediyor ve bu nedenle otomobil sektörü başta olmak üzere bilgisayar ile cep telefonu ve elektrikli ev aletleri gibi pek çok piyasada içerisinde olduğu chip kullanılan pek çok elektronik aksamı ürün üretilemiyor.

1,5 Milyona Yakın Araç Üretimi Durduruldu

Otomotiv sektörü ile beraber başlangıç gösterim kriz daha sonrasında ise diğer sektörlere de sıçrarken; üretimdeki aksaklıkların milyarlarca dolarlık zarara sebep olması tahmin ediliyor. Çip krizinin Otomotiv sektörüne faturası ortaya çıktı. Otomobil üretiminde kullanılan bir yarı iletken çiftlerin 25 ile 150 Dolar arasında olduğu açıklanırken, 1,5 milyona yakın aracın üretimi çip bulunmaması sebebiyle durduruldu.

Dünyada dev otomobil fabrikalarının üretimine darbe vuran kişi krizi büyürken, akıllı cihazları etkilemeye başlayan krizden dolayı telefon başta olmak üzere diğer ev ortamında kullanılan elektrikli aletlerin üretimine de bu problemin yansıması çok daha zararların ortaya çıkmasına sebep olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER