Dijital Bankacılık Dönemi 1 Mart'ta Başlıyor!

Teknolojinin gelişim göstermesi ile beraber bankacılığı piyasasında devrim niteliğinde adımlar atılmaya devam ediliyor.

Dijital Bankacılık Dönemi 1 Mart'ta Başlıyor!

Teknolojinin gelişim göstermesi ile beraber bankacılığı piyasasında devrim niteliğinde adımlar atılmaya devam ediliyor. Türkiye'de bankacılık işlemleri, şubeye gitmeye dahi gerek olmadan elektronik ortamlarda artık gerçekleştiriliyor Fakat daha da ileri bir aşamaya taşındı bu durum. Böylelikle bankacılık hizmetlerine daha rahat ve daha hızlı bir şekilde erişim sağlanacak. Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankalar tarafından kullanılacak olan uzaktan kimlik tespiti uygulamalarına ve elektronik ortamda sözleşme ilişkisinin kurulmasına ilişkin yönetmeliği resmi gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Bu yönetmelik ile beraber artık bankalar tarafından yeni müşteri kazanımında kullanılabilecek uzaktan kimlik tespiti uygulamalarını ve müşteri kimliğinin tespit edilmesini takiben de sunulacak olan bankacılık hizmetleri uygulamalarına dair usul ve esasların belirlenmesi amaçlanıyor.

Bankacılık İşlemleri 1 Mayıs'tan İtibaren Elektronik Ortamda Yapılabilecek

Yönetmelik bağlamında, 1 Mayıs tarihinden itibaren Türkiye'de bankacılık ile ilgili işlemler, banka şubesine gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamda yapılabilecek. Bankalar, görüntülü görüşme ile uzaktan kimlik tespiti gerçekleştirecek, mesafeli olarak sözleşme ilişkisi ise kurulabilecek. Böylelikle bankacılık hizmetlerini daha rahat ve daha hızlı bir şekilde erişim sağlanacak.

Uzaktan Kimlik Tespiti Yapılan Vatandaşlar Özel Risk Profilinde İzlenecek

Bankalar, uzaktan kimlik tespiti gerçekleştirmiş oldukları vatandaşları değişik bir riski kategorisinde izleyecek. Bu kişiler tarafından gerçekleştirilen işlemler işlemin çeşidine ve tutarına bağlı bir şekilde ilave güvenlik ve kontrol yöntemleri de uygulanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner19

banner22