Ekonomi Reform Paketi Detayları Neler?

İş dünyası başta olmak üzere vatandaşların büyük bir heyecan ve merak içerisinde beklemiş odakları ekonomi reform paketini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

Ekonomi Reform Paketi Detayları Neler?

İş dünyası başta olmak üzere vatandaşların büyük bir heyecan ve merak içerisinde beklemiş odakları ekonomi reform paketini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Yeni dönemin yatırım, üretim, ihracat, istihdam olmak üzere 4 temel prensip üzerine oturtulacak anı dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı zamanda hat paket ile beraber 850 bin esnafa vergi muafiyeti getirilecek. Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Büyümeyi Başaran Nadir Ülkelerden Biri Olduk

Türkiye'yi pek çok dünya Devleti'nden olumlu yönde ayrıştırmayı başardık, ülkemizin Her çeşit senaryoya hazırlıklı olduğunu bütün dünyaya gösterdik, koronavirüsü pandemisi salgınına rağmen 2020 senesinde % 1,8 oranında büyümeyi başardık, G20 ülkeleri arasında ekonomisini Real (gerçek) açıdan büyütmeyi Başaran 2 ülkeden biri olduk ve Çin'in hemen akabinde ikinci sırada yer aldık.

Maddeler Halinde Reform Detayları

  • Makroekonomik istikrar açısından, enflasyon başta olmak üzere finansal sektör cari açık, Kamu Maliyesi ile istihdam hususlarına odaklandık.
  • İstikrarın devam edilmesi amacıyla Makro politikaların yanında aynı zamanda bir dizi yapısal tedbirin ve dönüşümün gerçekleştirilmesi de şartı bir hal almıştır.
  • Meclis’e bütçe hakkının kapsamını genişlettik.
  •  Hesap verilebilirlik ve şeffaflık kriterlerini artırıyoruz. Bunun için özellikle de iki önemli politika değişikliğine gidiyoruz.
  • Kamu personeli ile alakalı iş ve işlemlerin bir tek idare aracılığı ile yürütülmesini sağlıyoruz.
  • Borç stokunun dış şoklara karşı duyarlılığını azaltabilmek amacıyla döviz cinsi borçların toplam borç stoku içerisindeki payını düşürüyoruz.
  • Döner sermayeleri gözlem geçiriyor, verimli olmayanları kapatıyor ve diğerlerini de kademeli bir şekilde merkezi yönetim bütçesine ve dolayısıyla da meclis denetimi kapsamına alıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner19

banner22