Kamuda Dönüşümlü Çalışma Modeli Başlayacak

Kamu kurumlarında esnek çalışma modelleri tartışıyord, covid-19 salgını ile beraber özel sektörün Artık yavaş yavaş uygulamayı almış olduğu esnek ve uzaktan çalışma modellerini kamuya da uygulanmak üzere çeşitli hazırlıklara başladı.

Kamuda Dönüşümlü Çalışma Modeli Başlayacak

Kamu kurumlarında esnek çalışma modelleri tartışıyord, covid-19 salgını ile beraber özel sektörün Artık yavaş yavaş uygulamayı almış olduğu esnek ve uzaktan çalışma modellerini kamuya da uygulanmak üzere çeşitli hazırlıklara başladı. Gerçekleştirilecek düzenleme ile Kamuda çalışan 3,5 milyon devlet memurunu ilgilendiriyor. Dönüşümü iş paylaşımı başta olmak üzere dağıtılmış işgücü modeli ile ödünç iş ilişkisi gibi çeşitli modellerin hayata geçirilmesi bekleniyor.

Çalışma Grubu Oluşturulacak

Konu ile ilgili gerçekleştirilen toplantıda kamudaki istihdam çeşitlerini değerlendirme çalışma grubu kurulması kararı ile ilgili mutabık olundu. Çalışma grubu, kamu kurumlarındaki istihdam çeşitleri ve uzaktan çalışma babası olmak üzere yeni çalışma modellerine ilişkin çok detaylı bir çalışma gerçekleştirecek. Kamuda çalışan işçi, memur bütün kesimlerin görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavları da düzenli yapılarak kariyer fırsatı yaratılacak.

Yatay Ve Dikey Yükselme Olacak

Bir gazetede bulunan habere göre, Kamu görevlilerinin verimlilikleri başta olmak üzere motivasyonlarını artıracağını bu sınavların bütün kurumlarda gerçekleştirilmesi sağlanacak. personelin kariyer ile liyakatı esas alınmak suretiyle yatay ve dikey yükselmesini imkan tanınacak. Sınavlar hususunda meydana gelen tıkanma artık böylelikle giderilmiş olacak. İş Kanunu ve uzaktan çalışma mevzuatı ise yeni iş yöntemleri ile uyum sağlayacak biçimde revize edilecek.

Periyodik Bir Şekilde Sınavlar Gerçekleştirilecek

Aile bir gün Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kamudaki görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının periyodik yapılması hususunda memur konfederasyonları ile mutabakata vardıklarını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER