Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Tüketiciler, normal işe ve uğraşları ile ilgili gerek birikim yapmak gerekse de herhangi bir yere yatırım yapabilmek amacıyla banka kredilerinden sıklıkla faydalanırlar.

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Tüketiciler, normal işe ve uğraşları ile ilgili gerek birikim yapmak gerekse de herhangi bir yere yatırım yapabilmek amacıyla banka kredilerinden sıklıkla faydalanırlar. Fakat bazı zamanlar gelirki biriken borçlarını ödemekte zorluk çeken tüketiciler ya yeni bir kredi faizleri mevcut kredi faizlerinden daha düşük olduğumdan ihtiyaç duyarlar ya da çekmiş oldukları kredinin tekrar yapılandırılması amacıyla müşterisi oldukları bankanın yolumu tutarlar.

Özellikle de koronavirüsü salgını ile beraber hükümet, vatandaşlara uygun faiz oranları ile kamu bankaları başta olmak üzere diğer bankalardan kredi kullanma imkanı tanıyor. Vatandaşların Özellikle de ilk taksitlerini bazen 3 bazen de 6 ay sonra geri ödeyebilme imkanı vardır. Ancak yine de vatandaşlar Kredi borcunu nasıl yapılandırabilirim soru işareti sorusunu dile getirip bir yanıt bulmaya çalışıyor.

Faizlerin Düşmesinden Sonra Tekrardan Yapılandırma

Tüketicilerin müşterileri oldukları bankadan kredilerini çektikten sonra piyasada bulunan kredi faizleri hatırı sayılır ölçüde düşüş gösterse eğer “Keşke biraz daha bekleseydim” Gibisinden çeşitli düşüncelere kapılmaları kaçınılmaz olacaktır. Ya da kredilerini yol yakınken tekrardan yapılandırmayı deneyebilirler. Bu nedenle kredi alınan bankaya gidip tekrar hesap soran veya yeni faizlerle kredisini değiştirmek isteyen çeşitli müşteri grupları da ortaya çıkacaktır. Fakat ne yazık ki bu bankaların kredileri tekrardan yapılandırma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıyeten her yeni yapılandırma, kullanıcılar açısından karlı olmayabilir. Böyle bir durumda tüketicilerin başına gelirse tekrar alacakları kredilerine ödedikleri masrafları da hesap ederek bu kredi değişim işlemlerinin kendileri açısından maliyetleri daha büyük olabilir.

Unutulmaması gerekir ki kredinin erken ödenmesi, ya da hiç olmaz ise birkaç taksitinin erkenden ödenmesi Aslında faiz indirimi olarak Kredi'nin tamamına yansıyacağı için bu da ikinci bir avantaj olarak tüketicilere sunulur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER