Kripto Para Sektöründe Temel Analiz (FA) Nedir?

Temel itibariyle temel analiz, yatırımcılar ile alım satım işlemlerini gerçekleştirenler açısından varlıkların veya firmaların içsel değerlerini belirlemek maksadıyla kullanılan bir uygulamadır.

Kripto Para Sektöründe Temel Analiz (FA) Nedir?

Temel itibariyle temel analiz, yatırımcılar ile alım satım işlemlerini gerçekleştirenler açısından varlıkların veya firmaların içsel değerlerini belirlemek maksadıyla kullanılan bir uygulamadır. Bu değerlemeyi doğru bir şekilde yapabilmeleri açısından bir varlığın veya şirketin aşırı mı yoksa düşük mü bir ve biçimde değerlendiğini belirlemek amacıyla iç ve dış etmeleri ayrıntısı ile incelemeleri gerekecektir. Varılan netice itibariyle; iyi bir kazanç elde etmek amacıyla bir strateji belirleme aracı olarak karşımıza temel analize çıkar.

Kripto Temel Analizinde Problem

Kripto para uygulamalarının, geleneksel firmalarla aynı biçimde değerlendirilmesi mümkün değildir. Örnek verilecek olursa; bitcoin gibi daha merkeziyetsiz ürünlere daha yakın olmaktadır.

İşlem Sayısı

İşlem sayısı, FA politikasında gerçekleşen hareketleri yönelik bir ölçüt olarak bilinir. Verildiği zaman dilimleri açısından bu sayının bir grafiğini oluşturarak ya da hareketli ortalamaları kullanarak hareketlerin aslında zaman içerisinde nasıl değiştiğini görmek de mümkündür.

Tembel Analizdeki (FA) Popüler Göstergeler

Temel analiz de içgörü edinmek amacıyla mum grafikler ya da RSI incelenmiyor. Bunun yerine daha çok temel analiz ve özel pek çok gösterge kullanılmaktadır. Bu bölümü ise bazen popüler göstergelerden bahsetmekte fayda olacaktır.

Hisse Başına Kar

Hisse başına çağırır virgüllü genel itibarıyla firma karlılığının tanınmış bir ölçüsü olarak bilinir ve firmanın her biri hisseden ne kadar kar elde ettiğini gösteren bir çizelgedir.

Fiyat Kazanç Oranı

Fiyat kazanç oranı veya kısaca f / k oranı bir firmanın hisse fiyatlarını hisse başına kar uygulaması ile kıyaslayarak bu firmanın değerini açıklar.

Fiat Kazan / Beklenen Büyüme Oranı

Fiyat kazanç / bekleme yani büyüme oranı genel itibari ile fiyat kazanç oranının bir uzantısı olarak karşımıza çıkar ve büyüme oranlarını da dikkate alarak F/K kapsamını genişletir.

Temel Analiz İle Kripto Paralar

Bahsedilen ölçütleri kripto paralara uyarlanmak oldukça mümkün değildir. Bunun yerine ise daha çok bir projenin mali kapasitesini ölçmek amacıyla başka kriterleri incelemektir.

Temel Analizin Artıları Eksileri Nelerdir?

Artıları ile ilgili genel itibariyle firmaları değerlendirmek amacıyla teknik analizin rekabet edemeyeceği ölçüde güçlü bir yöntemdir. Dünya genelinde ise yatırımcılar açısından değişik Kalitatif ile Kantitatif etmeleri incelemek herhangi bir alım satıma yönelik önemli bir başlangıç noktası olarak bilinir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER