Liberal Kambiyo Rejimi Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Lütfi Elvan, bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile gece yarısı Merkez Bankası başkanı Naci ağbal'ın görevden alınmasının sonrasında döviz kurlarında meydana gelen yüksek dalgalanma sebebiyle yapmış olduğu açıklamada, 'liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir.

Liberal Kambiyo Rejimi Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Lütfi Elvan, bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile gece yarısı Merkez Bankası başkanı Naci ağbal'ın görevden alınmasının sonrasında döviz kurlarında meydana gelen yüksek dalgalanma sebebiyle yapmış olduğu açıklamada, 'liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir. 'Şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamadan sonra sosyal medya platformları başta olmak üzere çeşitli arama motorlarında liberal kambiyo rejimi kavramının tam olarak ne anlama geldiği araştırılmaya başlandı.

Liberal Kambiyo Rejimi

Para veya para yerine geçmekte olan belgelerin değiştirilmesi işlemlerine kamyon adı veriliyor. Yani kambiyo, para alım satım işlemleri ile alakalı işlemlere verilen isimdir. Kambiyo senedi ise kıymetli Evrakların bütün özelliklerini bünyesinde barındıran ve kıymetli evrak açısından yukarıda yapılan açıklamaların tamamını içeren ve uygulamalı en yaygın kullanılan evrak türüdür. Kambiyo senedi, Kanunen Emre yazılı olarak düzenlenir ve mutlaka hak hususunda bir para alacağının konusu olması lazım. Ekonomik alanda çok etki ve işlem görür. Aynı zamanda kamyon, Türk Ticaret Kanunu'nda da özel bir şekilde ele alınmıştır.

Kambiyo Vergisi nedir?

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan kambiyo rejimi ile ilgili yapmış olduğu açıklamalardan sonra kambiyo vergisi hususunun ne oldu o da merak edilmeye başlandı kambiyo vergisi, para üzerinden veya kambiyo senetleri bağlamında gerçekleştirilen bütün alım satım işlemleri ile beraber alınan vergilerin tamamına verilen addır. Kambiyo vergisi, her yıl devlet bünyesinde değişkenlik gösteren oranlar üzerinden yüzdelik dilim belirlenerek alınmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner19

banner22