Naci Ağbal'ın Görevden Alınması Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

Merkez Bankası'nın faiz politikası oranını yüzde 17'den yüzde 19'da yükselmesinin hemen akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı Naci ağbal'ın görevden alınmasının yankıları sürüyor. Naci ağbal'ın, sürpriz bir biçimde Merkez Bankası başkanı görevinden alınması gönderme bomba gibi düştü. Ağbal'ın yerine Profesör Dr Şahap Kavcıoğlu getirildi. Böylelikle 20 ay içerisinde Merkez Bankası başkanlığına 4 isim atanmış oldu.

Naci Ağbal'ın Görevden Alınması Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

Merkez Bankası'nın faiz politikası oranını yüzde 17'den yüzde 19'da yükselmesinin hemen akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı Naci ağbal'ın görevden alınmasının yankıları sürüyor. Naci ağbal'ın, sürpriz bir biçimde Merkez Bankası başkanı görevinden alınması gönderme bomba gibi düştü. Ağbal'ın yerine Profesör Dr Şahap kavcıoğlu getirildi. Böylelikle 20 ay içerisinde Merkez Bankası başkanlığına 4 isim atanmış oldu.

Naci ağbal'ın Görevden Alınması Piyasalara Nasıl Yansıyacak?

Türkiye Cumhuriyeti devletinde ekonominin güzel çıkması için özellikle de doların bastırılması gerekiyor. Doların bastırılması Tabii ki de faiz oranının artırılması ile mümkün olabiliyor. Fakat Özellikle de sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara göre Faizin sebep, Enflasyonun sonuç olduğu her defasında dile getiriliyor. Fakat bu şekilde Merkez Bankası başkanının görevden alınması Türkiye ekonomisini daha fazla parlayacak gibi görünüyor.

Ekonominin en büyük problemi ekonomik problemlerin kamuoyundan saklanmasıdır. Bir problem var ise eğer bu problemin tespit edilmesi ve hemen akabinde ise problemin tedavisi ya da onarılması amacıyla mükemmel bir ekonomi politikasının yürütülmesi gerekiyor.

İlk başta da sadece bir kişinin alacağı karar ile değil ekonomistlerin ortak oluşturdukları bir platform aracılığı ile Türkiye'deki ekonomik problemleri çözüm bulmak Böylelikle çok daha kolay olacaktır.

Nasıl ki koronavirüsü ile ilgili problemlere çözüm bulmak amacıyla Sağlık Bakanlığı bünyesinde bilim kurulu oluşturulmuş ise aynı şekilde ekonomik problemleri çözüm bulabilmek amacıyla ekonomi kurulu oluşturulmalı ve Türkiye'nin başta işsizlik olmak üzere enflasyon ve döviz kuru gibi pek çok konuda problemlere akılcıl yöntemler ile çözüm bulunması gerekir. Bahsi geçildiği gibi ekonomik kurulu oluşturulursa ve Türkiye'deki ekonomi ile alakalı problemleri mantıklı çerçevede çözümler bulunursa Eğer başta enflasyon olmak üzere işsizlik ve istihdam gibi pek çok problemi daha mantıklı çözümler üretilebilir.

Böylelikle sadece Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın alacağı herhangi bir karara bağlı kalmaksızın ekonomide meydana gelen problemlerde makro ve mikro ekonomik kriterler göz önünde bulundurularak halkın refah seviyesini yükseltecek çeşitli karar mekanizmalarının harekete geçirilmesi gerekir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER