Rusya'ya İhraç Edilen Domates Kotası 300 Bin Tona Çıkarılacak!

Rusya'da Türk domates üreticisini sevindirecek güzel bir gelişme meydana geldi.

Rusya'ya İhraç Edilen Domates Kotası 300 Bin Tona Çıkarılacak!

Rusya'da Türk domates üreticisini sevindirecek güzel bir gelişme meydana geldi. Rusya tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye'den ithal edilecek olan domates kotasının 250 bin tondan 300 bin tona çıkarılması önerildi.

Rusya tarım Bakanlığı, Türkiye'de domates ithalatçı kotasının %20 oranında artış yapılarak mevcut 250 bin tondan 300 bin tona çıkarılmasını önerdi.

Yapılan açıklamada "işbu talimatname ile, Türkiye cumhuriyeti'nden Rusya federasyonu topraklarına domates tedavinin kesilmesini önlemek amacıyla değişiklikler getiriyor" ifadeleri yer aldı.

234 Bin Tona Ulaştı!

Rusya federal gümrük servisinin tasla ilişkin açıklama notunda bulunan verilere göre; izin verilen 250 bin tonluk hacim söz konusuyken, Türkiye'den Rusya'ya taze ve soğutulmuş domates ithalatının toplam hacmi 4 Nisan tarihinden itibaren 234.372 tona ulaştı.

Bilindiği gibi Türkiye Rusya'ya domates ihracatı gerçekleştirip bunun yerine bazen doğalgaz ithal edebiliyor. Bu da aslında Türkiye'den Rusya'ya ihracı gerçekleştirilecek domates miktarının artırılması demek ithal edilecek doğalgazın da bu derecede artırılması demektir ki bu durum Türkiye'deki vatandaşların doğalgaz abonelerine daha ucuza doğalgaz tedarikçisi şeklinde yansıması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in arasındaki sıcak samimiyet ve dostluk aslında iki ülke arasında ekonomik açıdan güzel gelişmelerin yaşanmasına vesile oluyor. Bu durum, aslandağı domates ihracatı ile doğalgaz ithalatının daha da artırılması şeklinde önümüzdeki kış aylarına yansıması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER