Vatandaşın Birikimi Artık Devlet Garantisinde

Tasarruf ve finansman şirketleri, hem katılımcı hem de sistemi korumaya yönelik yeni dönem başladı.

Vatandaşın Birikimi Artık Devlet Garantisinde

Tasarruf ve finansman şirketleri, hem katılımcı hem de sistemi korumaya yönelik yeni dönem başladı. Sözleşmeden cayma hakkını kullanan yurttaşın birikiminin iadesi garanti altına alındı. Firmalar, fon havuzunda bulunan parayı amacı dışında kullanamayacak. Sözleşmenin imzalanmasını takip eden 14 günlük süre içerisinde cayma hakkını kullanan vatandaşın parası kendisine geri iade edilecek. Şirketlerin şube açması başta olmak üzere diğer faaliyetleri izne tabi tutulacak ve her bir şube açısından bir milyon TL ödenmiş sermayeye sahip olunması şartı aranacak.

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun tasarruf ve finansmanı şirketlerine ilişkin yönetmeliği dün itibariyle yürürlüğe konuldu. Şirketler ile, bölünme, birleşme ve devir işlemlerinin tamamı açısından bankacılık düzenleme ve denetleme kurumundan izin alınması zorunlu olacak. Türkiye'de finansman şirketi kurmak isteyen vatandaşlar, ana sözleşme taslağında konut finansmanı çalışmalarını zorunlu olarak açıklayacak.

1 Milyon Lira Sermaye Şartı Aranacak!

Her şube açısından bir milyon lira ödenmiş sermayeye sahip olması şartı aranacak. Firmalar, şube haricinde teşkilatlanmaya gidemeyecek ve acentelik veremeyecek.

120 Ayı Geçmeyecek!

Tasarruf Finansbank sözleşmelerinde finansman döneminin ifadesi konut ve çatılı işyeri sözleşmeleri açısından 120 ayı, sözleşmeleri açısından ise 60 ayı geçmeyecek. Mevcut şirketler için başvuru süresi itibari ile doldu kanuna intibak edemeyecek şirketlerin tasfiye olması açısından bugün bankacılık düzenleme ve denetleme kurumuna başvurmaları gerekir.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER