Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır?

Hemen herkesin başına muhakkak bir defa yanlış hesaba para gönderme olmuştur. İnternet veya telefon bankacılığı ile para transfer işlemleri gerçekleştirildiği esnada IBAN ya da hesap numarasını da herhangi bir rakamını yanlış girilmesi paranın başka bir hesaba aktarılmasına sebep olur.

Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır?

Hemen herkesin başına muhakkak bir defa yanlış hesaba para gönderme olmuştur. İnternet veya telefon bankacılığı ile para transfer işlemleri gerçekleştirildiği esnada IBAN ya da hesap numarasını da herhangi bir rakamını yanlış girilmesi paranın başka bir hesaba aktarılmasına sebep olur. Online bankacılık uygulamaları dışında, atmlerden gerçekleştirilmiş olan para transfer işlemleri esnasında hesap bilgilerinin yanlış girilmesi de aslında paranın yanlış hesaba aktarılmasına sebep oluyor.

Yanlış Hesaba Yatırılan Paranın İadesi

Para transfer işlemleri esnasında kullanılan banka gişeleri başta olmak üzere ATM'ler ile telefon ve İnternet bankacılığı gibi alternatif pek çok seçenek arasında hata yapmaya en müsait kanal kesinlikle internet bankacılığıdır.

Yanlış bir hesaba para gönderildiği fark edildiği durumda ise yapılması gerekenler aşağıda tek tek maddeler halinde sıralanmıştır;

  • Öncelikli olarak hiç vakit kaybetmeden bankanın müşteri hizmetleri servisi aranır ve yanlış hesaba para transferi yapıldığı bildirilir,
  • Eğer hesabın sahibi ile para gönderen kişi aynı bankanın müşterisi ise; banka ile direkt iletişime geçmek suretiyle konusu kızı bir şekilde çözüme kavuşturulabilir ancak kişiler aynı bankanın müşterisi değillerse eğer o zaman işler biraz daha uzayacaktır demektir,
  • Yatırılmış paranın miktarı fazla ise eğer çağrı merkezi aranarak, para aktarılmış olan yanlış hesabını bloke edilmesi talep edilebilir. Bu süreç mümkün olduğunca hızlı bir şekilde uygulanmalıdır. Çünkü para iade edilirken karşı tarafın gönderilmiş olan tutar ile yapmış olduğu harcamaların iadesi gerçekleştirilememektedir.

Yanlış Hesaba EFT İşlemi Mesai Saatleri Dışında Yapılması Durumunda

EFT işlemleri değişik bir bankaya para transferi, hafta içi saat 09:00 ile 17:30 saatleri arasında yapılabilir. Eğer bu saatler dışında ya da hafta sonu EFT işlemi yapılmış ise bu durum ileriye dönük talimat olarak değerlendirilir ve ilk mesai gününde saat 09:00'dan sonra gönderilir. Böyle bir durumda ise para transferi gerçekleşmedi için EFT talimatı internet bankacılığı uygulamasından ya da bankanın çağrı merkezi üzerinden anında iptal edilebilir.
Günlük yaşantımızda ticaret virgülle para gönderme, IBAN paylaşma, hesaba havale etme gibi pekçok finansal işlemler yapılır. Ancak bazen insanın bir yerden bir başka yere para göndermesi çok fazla kolaylık sağlarken diğer taraftan yanlış hesaba para göndermenin meydana getirebileceği çok çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

Bu tip problemlerin meydana gelmesinden sonra yapılacak çeşitli işlemler neticesinde yanlış hesaba para aktarılmasının düzeltilmesi ya da gereken hukuki işlemlerin yapılması da mümkündür.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER