İhtiyaç sahipleri Van’da online işlem yaparak belediye hizmetlerinden faydalanıyor!

Van Büyükşehir Belediyesi, muhtaç yurttaşlara yönelik sosyal yardımları online ortamda gerçekleştiriyor. Bundan böyle artık yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, belediye binasına gitmeye dahi gerek görmeden internet uygulamaları üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecek.

İhtiyaç sahipleri Van’da online işlem yaparak belediye hizmetlerinden faydalanıyor!

Van Büyükşehir Belediyesi, muhtaç yurttaşlara yönelik sosyal yardımları online ortamda gerçekleştiriyor. Bundan böyle artık yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, belediye binasına gitmeye dahi gerek görmeden internet uygulamaları üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecek. Van Büyükşehir Belediyesi, covid-19 salgını ile mücadele bağlamında ihtiyaç sahibi olan vatandaşların belediye hizmet binasına gitmeden de işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlayan sosyal yardım müdürlüğüne geçiş yaptı. E-devlet kapısı ile entegre bir şekilde faaliyet gösterecek olan uygulama ile muhtaç yurttaşlar, herhangi bir evrak dahi getirmeden,  diledikleri yer ve zamanda yardım başvurularında bulunabilirler.

 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile Sosyal Hizmetler dairesi Başkanlığı'nın ortak bir çalışması ile 2021 Ocak ayında yürürlüğe konulan sistem aracılığı ile muhtaç vatandaşlar, yapmış oldukları başvurularının her aşamasını çok kolay bir şekilde takip etme imkanı yakalıyor. Sistem aracılığı ile yardım başvuruları açısından belediye binasına gelen vatandaş sayısında da ciddi manada bir düşüş yaşanırken, isteyen vatandaşlar ise sosyal hizmet uzmanlarından da yardım alarak başvurularını böylelikle online bir şekilde yapabilirler.

 T.C. Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapan vatandaşlar, E-Belediye bilgi sistemi sosyal yardım talebi ve sorgulama sekmesinden Sosyal Yardım modülü kategorisine yönlendirilecektir. Burada ise yardım çeşidi seçimi yapılarak başvurular onaylanabilir. Veya yapılmış başvuru neticesi de buradan sorgulanabiliyor. Yapılmış başvuru burada sosyal hizmet uzmanları tarafından büyük bir titizlikle değerlendirilir ve yerinde tespit açısından ailelere bilgi verilir. Yeni modül aracılığı ile kağıt israfının önüne geçilirken, diğer taraftan da koronavirüsü salgınında vatandaşların sosyal mesafelerini korumaları gerektiği bu dönem içerisinde belediye binasına daha fazla insan artık gitmez bu da ikinci bir kazanım olarak karşımıza çıkıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER