Kediler Neden Kusar, Ne Yapılması Gerekir?

Türkiye’de en çok beslenen evcil hayvanlar arasında kediler vardır. Bu beslenme ve bakım esnasında da kedilerin de tıpkı insanlar gibi tek çok gereksinimleri mevcuttur.

Kediler Neden Kusar, Ne Yapılması Gerekir?

Türkiye’de en çok beslenen evcil hayvanlar arasında kediler vardır. Bu beslenme ve bakım esnasında da kedilerin de tıpkı insanlar gibi tek çok gereksinimleri mevcuttur. Bu gereksinimleri gidermek amacıyla da kedi sahiplerinin sorumlulukları ortaya çıkıyor. Evcil kediler yine gereksinimleri karşılanmadığı takdirde tıpkı doğada bulunan diğer kediler gibi kendi başının çaresine bakacaktır.

Bilim insanları tarafından yapılan çeşitli araştırmalara göre kediler, başta alzaymır hastaları olmak üzere pek çok rahatsızlığı bulunan vatandaşlarla aynı evde yaşadıkları vakit, bu hasta kişilere çok daha fazla yardımcı olduklarını ve vakitlerini çok daha mükemmel bir şekilde geçirmelerini aracılık ettiklerini ortaya koymuştur.

Kusma, genel itibarıyla hazmedememe durumunun bir neticesidir. Bu durum insanlarda da geçerlidir. Fakat kedilerin kusma sebepleri arasında pek çok faktör mevcuttur.

Peki Kediler Neden Kusar?

Kedilerin kusmasının pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında genel itibariyle yiyecekten kusma ilk sırada bulunan husustur.

Minik dostlarımız ile evde mükemmel bir şekilde vakit geçirebileceğimiz gibi evimizin bahçesinde çıkıp onlarla çeşitli oyunlar oynadığımızda Bu onların da hoşuna gidecektir ve gerçekten de onlarla mükemmel bir şekilde vakit geçirdiğimiz in farkına varacağız.

Fakat bir problem vardır ki bazen çok da mutlu oldukları bir anda kedilerim izin kustukarını göreceğiz.

Bozuk olan yiyeceklerin kedilere verilmesi ya da kedinin ot yemesi ile besin kaynaklı alerjiler yiyecekten kusmaya bağlı bir şekilde meydana gelen kusma çeşitleridir. Karın hastalıklarından kusma ise karın tümörleri ve pankreas ile karaciğer iltihapları gibi nedenlerden kaynaklı kediler kusabilir. Zehir ve bazı ilaçlardan kaynaklı bir şekilde kusmalarda meydana gelebilir.

Kedilerin Kusma Şekilleri Nelerdir?

  • Kedilerde akut kusma: kediler bir miktar yün yumağı yutar. Sonra da yaladıktan sonra bu tüyleri çıkarmak amacıyla kusar.

Bu duruma normal bir şekilde kusma gibi bakılır. Her zaman olduğu için bu kusmalara akut kusma adı verilmektedir. Bu durumlarda endişelenmeye gerek yoktur. Gerektiği takdirde 1 ila 2 saat içerisinde mama verilmemesi kediyi rahatlatacaktır.

  • Kedilerde aralıklı kusma: aralıklı bir şekilde kusmak kedilerde tehlikeli durumların habercisi olabilir. Bu tip kusma durumlarında ya da bu tip kusma durumlarının sebepleri arasında tümörler, yiyecek kaynaklı bir alerji, ülser ya da diğer metabolik bir hastalık olabilir. Aralıklı bir şekilde kusma, 1 günden fazla devam ederse eğer kesinlikle bir veteriner hekime başvurması da fayda olacaktır.
  • Kedilerde kan kusma: Kedilerde kan kusma daha da ciddi bir durumun habercisidir. Bunlar genel itibariyle tümörler, mide ve bağırsak ülserleri, zehirlenme ya da iç kanama olabilir.

Yukarıda maddeler halinde sıralanan durumlardan herhangi birinin ortaya çıkması durumunda hiç vakit kaybetmeden bir veteriner hekime danışılmasında fayda olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER