Osman Öcalan, Cumhurbaşkanı Danışmanı İle Görüştü mü?

İstanbul seçimlerinin yenilenmesinden hemen önce Abdullah Öcalan’ın mektubunun ifşa olduğu günlerde kırmızı bülten ile aranmakta İlken TRT Kürdi ye çıkan Osman Öcalan ilk kez konuştu.

Osman Öcalan, Cumhurbaşkanı Danışmanı İle Görüştü mü?

İstanbul seçimlerinin yenilenmesinden hemen önce Abdullah Öcalan’ın mektubunun ifşa olduğu günlerde kırmızı bülten ile aranmakta İlken TRT Kürdi ye çıkan Osman Öcalan ilk kez konuştu.

Osman Öcalan, kendilerine teklifin kanaldan geldiğini belirterek, ayrıca kısa bir zaman önce Cumhurbaşkanı danışmanlığı ile de birebir görüştüğünü söyledi.

Bir gazetecinin sorduğu sorulara cevap veren Osman Öcalan, “söz konusu yayın tarafından teklif edildiğini açıkladı. TRT’den teklif tarafıma geldi. Türkiye basınına her zaman için yaklaşımım olumludur. Başka kanal tarafından teklif gelseydi yine görüşürdüm . Devlet görevlileri tarafından tarafıma herhangi bir teklif sunulmadı dedi.

Osman Öcalan’a Hangi Sorular Soruldu? Ve O Ne Cevap Verdi?

Soru: TRT’de çıkmanız için sizinle kim temasa geçti? Devlet yetkilisi biri aracılığı ile mi yayına katıldınız?

Cevap: Bana TRT teklif yaptı. Türkiye basınına her zaman olumlu bir şekilde yaklaşmışım. Başka kanal tarafından herhangi bir teklif gelseydi icabet edecektim. Devlet yetkilileri herhangi bir teklifte bulunmadı.

Soru: Ekrem İmamoğlu ile alakalı niye konuşuldu? Gazeteci mi sordu? Yoksa siz mi konu ile alakalı konuşmak istediniz?

Cevap: Muhabir bu soruyu sordu. İmamoğlu, o zamanlar gündemdeydi. Acil bir problem olması nedeniyle görüşümü söyledim.

Soru: TRT yayının tamamını yayınladı mı?

Cevap: Evet yayının tamamı yayınlandı. Görüşmem, Kürt probleminin çözümüne ve aynı zamanda yumuşamasına yönelik olarak bir adım şeklinde gerçekleşti. HDP’nin atmış olduğu adımlara eleştirel bakıyorum. Türkiye’nin her zaman için bütünlüğünden yanayım.

Soru: kırmızı bülten ile aranıyor musunuz?

Cevap: Böyle bir şey söz konusu değil. Bu süre içerisinde giderek anlaşıldı. Hayatımda herhangi bir negatif durumla karşılaşmadım.

Soru: Son zamanlarda hükümetten birileri ile görüştünüz mü?

Cevap: Evet, kısa zaman önce cumhurbaşkanının bir danışmalı ile birebir görüştüm. Uzun bir görüşme gerçekleşti. PKK, ilk sırada olmak üzere yaşanan durumlarla ilgili görüşme sağlandı.

Soru: Selahattin Demirtaş içerde. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cevap: Selahattin Demirtaş’ın içeride tutulması bana göre uygun değil. Türkiye, hukuk devleti ise eğer Demirtaş’ın dışarıda bulunması gerekir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner19

banner22