Savcı Sayan Vanlıları Kızdırdı

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın Keledoş'u Ağrı'ya özgü bir yemek olarak tanıtmasına Vanlılar tepki gösterdi.

Savcı Sayan Vanlıları Kızdırdı

Van'ın geçmişten bugüne uzanan yöresel lezzetlerinden Keledoş, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın paylaşımıyla gündeme geldi.

"AĞRI'NIN TARİHİ YEMEĞİ KELEDOŞ"

Belediye Başkanı Sayan, yüksek takipçi sayısına sahip Twitter hesabından Keledoş fotoğrafı paylaştı. Başkan Sayan, paylaşımında, "İftarda Ağrının meşhur tarihi yemeği KELEDOŞ var..." cümlelerine yer verdi. 

TWİTTER'DA YORUM YAĞMURU

Komşu Ağrı'da Belediye Başkanı'nın bu tür bir paylaşıma imza atması Van'da tepkiyle karşılandı. Savcı Sayan'ın paylaştığı fotoğrafı ileti yağmuruna tutan Vanlılar, Keledoş'un Van yöresine ait bir yemek olduğunu, hatta coğrafi işaret tescilinin de Van'a özgü gerçekleştirildiğini ifade ettiler. 

KELEDOŞ YEMEĞİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Yeşil mercimek ile den (buğday) bir tencerede haşlanır. Bu sırada 1 kuru soğan, 2-3 yemek kaşığı tereyağ ile kavrulur.

Soğanlar kavrulduktan sonra küçük kuşbaşı doğranmış kırmızı et eklenerek kavrulmaya devam edilir. (Et önceden de haşlanmış olabilir, ancak ben düdüklü tencere kullandığım için önceden haşlamaya gerek kalmıyor. ) 10 dk eti çevirdikten sonra, yeşil mercimek, buğday, nohut ve ince doğranmış pazı otu (bulamazsanız ıspanak da olabilir) ile tuz, karabiber ve üzerini kapatacak kadar su eklenerek 35-40 dk düdüklüde pişirilir.

Piştikten sonra ocaktan aldığınız yemeğin içine 2 su bardağı çökelek (ancak peynir olanı değil, yoğurt kıvamında olanı kullanılacak, bulamazsanız süzme yoğurt) ile 3 diş sarımsak eklenip iyice karıştırılır.

En son olarak, yemeğin üzerine yağda kızdırılmış pul biber gezdirilerek servis edilir.Yemeğin yöresel tarifinde 2 avuç ak pancar ile 2 avuç heliz otu da bulunuyor. Ancak bu otları bölgesinde bile bulmak her zaman mümkün olmayıp, belli zamanlarda dağlardan toplandığı için tarife eklemedim.Çökelek ya da süzme yoğurt yerine de yöresel olarak kurut kullanılıyor.

Kurut, yoğurdun süzülerek küçük topaklar halinde kurutulup uzun süre saklandığı hali. Yemeklere ekleneceği zaman bir miktar suda eritilerek kullanılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER