Uzaydan Çekilen Van Gölü Fotoğrafı Görenleri Hayran Bırakıyor

Uzaydan çekimi gerçekleştirilen Van Gölü fotoğrafı astrofizikçilerden tam not almayı başardı.

Uzaydan Çekilen Van Gölü Fotoğrafı Görenleri Hayran Bırakıyor

Uzaydan çekimi gerçekleştirilen Van Gölü fotoğrafı astrofizikçilerden tam not almayı başardı. Astrofizikçi Dr. öğretim üyesi Selçuk Topal; yapmış olduğu açıklamada, Umarım halkımız oylamaya katılır ve Kim bilir belki bir olur. 'Şeklinde konuştu. ABD havacılık ve uzay Ajansı'nın da aralarında bulunduğu Van Gölü'nün uzayda çekilmiş olan fotoğrafını da bulunduğu dünya turnuvası adlı online yarışmada Türkiye'deki görüntüler astrofizikçiler tarafından tam not almayı başardı. NASA, 20 seneyi Aşkın süre içerisinde Uluslararası Uzay istasyonunda görev yapan Astronotlar aracılığı ile çekilmiş olan dünya fotoğraflarından meydana gelen bir yarışma başlattı. Dünya turnuvası adındaki online yarışmada bulunan Fotoğraflar arasında Van Gölü'nün uzaydan çekilmiş bir fotoğrafı da yer alıyor. Vangölü fotoğrafı, Tayland ve Kamboçya’nın sarı ve yeşil açıklarının yansıtıldığı pek çok önemli Fotoğrafla yarışıyor.

Bu Muhteşem Bir Şey, Harika Bir Fotoğraf

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fizik bölümünde görev yapan astrofizikçi Dr. öğretim üyesi Selçuk Topal, Uluslararası Uzay istasyonunun 90'lı senelerde yapımına başlanan çok uluslu Bir Uzay İstasyonu olduğunu dile getirerek, bu istasyon yerden tam 400 kilometre yukarıda bulunuyor. 90 dakikada bir dünya etrafında tur atar, yani saat içerisinde 27000 kilometre hızlı bir şekilde gider. Oraya 6 aylık periyotlar ile ortalama 4 ya da 6 astronotu gönderilir ve astronotları Tabii ki Elleri boş bir şekilde gitmez. Ellerinde genellikle fotoğraf makineleri ve kameralar olur ve bazen çok güzel dünya fotoğrafları çekerler.

Van Gölü, Türkiye'nin Güzelliklerinden Biridir

Van Gölü'nün önemine de değinen Dr topal, bir astrofizikçi açısından dünyanın önemi şöyle diyor; Biz, evrenin büyüklüğünün farkına vardığımız için ve evrende yaşam olduğunu bildiğimiz tek yer bu gezegen olduğu için dünya bizim için Tabii ki de çok önemli diyor. Böyle bir uluslararası yarışmada Türkiye'nin güzelliklerinden biri olan Van Gölü'nün bulunması Tabii ki de muhteşem bir olay.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER