Van 2020 yılında acıya boğuldu!

2020 yılı Van için kötü hadiselerle geçerken, kentte meydana gelen felaketlerle tüm Türkiye acıya boğuldu. Deprem, çığ, sel gibi bir çok olay kentte 1 yılda yaşandı.

Van 2020 yılında acıya boğuldu!

2020 yılı bu gece itibariyle son bulurken, Van için geriye acı dolu hatıralar kaldı. Bu yıl koronavirüs salgını ile birlikte büyük zarara yol açan doğal afetler hafızalara acı bir şekilde kazındı.

VAN’DA ÇIĞ 42 CAN ALDI

Van Bahçesaray karayolunda 4 Şubat’ta çığ düşmesi sonucu içi yolcu dolu bir minibüs karlar altında kaldı. Olay yerine gelen kurtarma ekipleri ve köylüler çığ altındakileri kurtarma çalışması gerçekleştirirken 5 Şubat 2020 tarihinde bir çığ daha meydana geldi. İlk olayda 7, ikinci olayda ise 35 kişi hayatını kaybederken Tüm Türkiye yasa boğuldu.

İRAN’DAKİ KORONA VAN’I ALARMA GEÇİRDİ

Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını Van’ın sınır komşusu İran’da da görüldü. 19 Şubat tarihi itibariyle Kum kentinde ortaya çıkan ilk koronavirüs vakası Van’da büyük paniğe yol açtı. Kovid-19 vakası henüz Türkiye’de kayda geçmemişken ilk olarak Van ile İran arasındaki Kapıköy Sınır Kapısı’nda tedbirler alındı. Vakaların fazlalaşmasının ardından Kapıköy Sınırı turist giriş çıkışlarına kapatıldı. Gümrük kapısı halen kapalı tutuluyor.

BAŞKALE’DEKİ DEPREM FELAKETE YOL AÇTI

23 Şubat 2020 tarihinde İran'daki deprem Van'ı vurdu. Türkiye'ye sınır Hoy kentinde 5,9 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem Van Başkale'yi etkiledi. 4 köyde evler çöktü, 9 kişi yaşamını yitirdi. Van kent merkezinde de şiddetli şekilde hissedilen deprem kentte büyük paniğe yol açtı.

VAN’DA SEL BÜYÜK ZARAR VERDİ

2020 yılı Haziran ayında Van’da sağanak yağışlar etkili oldu. Van’ın Erciş, Başkale ve Çatak ilçelerinde yağışla birlikte sel felaketleri yaşandı. Selin ardından can kaybı yaşanmazken evlerde ve ekili arazilerde büyük çapta hasar meydana geldi.

VAN GÖLÜ MEZARLARI OLDU

28 Haziran gecesi Van Gölü’nde tekne faciası yaşandı. Mültecileri taşıyan bir tekne Çarpanak Adası yakınlarında batarak kayıplara karıştı. Arama kurtarma ekiplerinin günler süren çalışması sonucu 61 düzensiz göçmenin cesedine ulaşıldı.

KORONA VAKALARI VAN’DA PATLAMA YAŞADI

Kovid-19’un Türkiye’de yayılmasıyla birlikte Van’da vaka patlaması yaşandı. 10 Eylül 2020 tarihinde Van’a gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kentte vakaların ikiye katlandığını belirtirken tedbir çağrısında bulunmuştu. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kentte vakaların kontrol altında olduğunu belirtti.

VAN 2021’İ ACILARLA UĞURLUYOR

Van’da 2021 yılı hafızalara, yaşanan felaketlerle kazındı. WanHaber ailesi olarak yeni yılda bu tür olayların yaşanmamasını temenni eder, herkesin yeni yılını kutlarız.

Kaynak: WanHaber

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2021, 21:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER