Van'da 1.Van Gölü Sempozyumu İçin Geri Sayım Başladı

Haziran ayı içerisinde Van'da gerçekleştirilmesi planlanan 1. Van Gölü Sempozyumu için hazırlıklara başlandı.

Van'da 1.Van Gölü Sempozyumu İçin Geri Sayım Başladı

Haziran ayı içerisinde Van'da gerçekleştirilmesi planlanan 1. Van Gölü Sempozyumu için hazırlıklara başlandı. Edremit Belediyesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile gerçekleştirilecek olan 1. Van Gölü Sempozyumu ile ilgili detaylar, Edremit ilçesinde düzenlenen toplantıda ele alındı.

Toplantıda söz alan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Profesör Dr Hamdullah Şevli, Van Gölü'nde merkeze alan sempozyumun önemli olduğunu kaydetti. Sempozyuma Her çeşit desteği sunduklarını ifade eden rektör, konuşmalarını şöyle sürdürdü:

Son zamanlarda Van Gölü ile alakalı önemli faaliyetlerin gerçekleştirildiğine tanıklık ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Cumhurbaşkanı başdanışmanı Sayın Gülşen Orhan ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın öncülüğünde Van Gölü'nün korunmasına yönelik başlatılmış olan faaliyeti Bu bağlamda önemli bir adım oluşturmaktadır. Sempozyumda bu adamları daha güçlü kılmak, Van Gölü'nün Bilimsel verilere dayalı projelerle hayatının merkezine koymak açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Şeklinde konuştu.

Toplantıda söz alan Edremit Belediye Başkanı İsmail ise sempozyumda bölgenin en büyük değeri olarak bilinen Van Gölü'nün her boyutu ile ele alınacağını söyledi. Amaçlarının, Van Gölü'nü gelecek nesillere aktarmak olduğunu dile getiren Say,konuşmalarını şöyle sürdürdü:

İstiyoruz ki Van Gölü'nü bizden sonraki nesillere daha korunmuş halde bırakalım. Günümüzün potansiyelinden ekonomik anlamda Havza'da bulunan illerimiz ve ilçelerimiz en iyi şekilde yararlansın. Bu sempozyumda bilim insanlarımız, bu hususlarda bizi aydınlatacak. Buradan çıkacak yol haritası ile Van Gölü'nü gelecek nesillere güzel bir miras olarak bırakmanın gayreti içerisinde olacağız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner19

banner22