Van'da fiyat spekülatörlerine ceza yağdı!

Van'da belediyeye bağlı zabıta ekipleri, başta gıda malzemeleri olmak üzere pek çok kalemde fahiş fiyat uygulamasına yönelik tedbir kapsamında denetimlerde bulundu. Fiyat artışı yaptığı belirlenen işletmelere ise ceza uygulandı.

Van'da fiyat spekülatörlerine ceza yağdı!

Van'da belediyeye bağlı zabıta ekipleri, başta gıda malzemeleri olmak üzere pek çok kalemde fahiş fiyat uygulamasına yönelik tedbir kapsamında denetimlerde bulundu. Fiyat artışı yaptığı belirlenen işletmelere ise ceza uygulandı. Özellikle de son zamanlarda sıklıkla dillendiren fahiş fiyat artışı uygulamaları üzerine harekete geçen Van zabıta ekipleri, 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun gereğince esnaflarda marketlerde, manavlarda çeşitli denetimlerde bulundu. Kentte faaliyet gösteren işletmelerde denetimler gerçekleştirildi. Belediye Başkan Yardımcısı Necati Yertürk'ün bizzat kendisinin katılmış olduğu denetimlerde ekipler, ürünlerin çok yüksek fiyatlardan satılmasının önüne geçmek ve vatandaşların mağduriyetlerini önlemek için bütün marketleri denetime tabii tuttu. Yasal işlemler yapıldı. Covid-19 salgını ile mücadele bağlamında hijyen-mesafe-maske kurallarına uyarak denetimlerini gerçekleştiren zabıta ekipleri, marketlerdeki raflarda bulunan ürünleri etiket kontrolü ve gramaj eksikliği kontrolü gibi incelemelere tabi tutarak kasa fiyatı farkına yönelik çeşitli kontrollerde bulundu. Güncel fiyatları da kayıt altına alan zabıta memurları, fiyat artışlarını tespit ettikleri işletmelere yönelik yasal işlem sürecini başlattı.

Denetimler Daha Da Artacak!

 Belediye yetkilileri, yurttaşların güvenlik ve sağlıklarını daima ön planda tuttuklarını belirtiler ve denetimlerin artık bundan sonra daha da sıkı bir şekilde yapılacağını, vatandaşların fahiş fiyatlara maruz bırakılmayacağını, ürünlerin gramaj eksikliklerini de kontrol ederek haksız kazanç sağlanmasının önüne geçileceğini belirtti.

Van Belediye zabıta ekipleri, bundan sonraki süreç içerisinde esnaflarda daha sıkı teftiş uygulayarak fiyatı kontrollerini dengelemeye çalışacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER