Van'daki Facia Davada 6 Tahliye!

Van’da 61 mültecinin yaşamını yitirdiği tekne faciasına ilişkin açılan davanın 2'nci duruşmasında tutuklu 7 sanıktan 6'sı tahliye edildi.

Van'daki Facia Davada 6 Tahliye!

Van Gölü'nde 27 Haziran 2020 tarihinde batan teknede yaşamını yitiren 2'si çocuk 61 mültecinin ölümüne ilişkin 7'si tutuklu toplam 12 kişi hakkında açılan davanın 2'nci duruşması Van 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. "Nitelikli göçmen kaçakçılığı yapma" ve "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme" suçlamalarıyla yargılanan tutuklu sanıklar Medeni A., Burhan Ç., Cüneyt A., Mehmet A., Serdar Ö., Serkan Ö. ve Soner K., tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Tutuklu sanık avukatları ile yaşamını yitiren mültecilerin ailelerinin avukatı Mahmut Kaçan da duruşmada hazır bulundu. 

TEK TUTUKLU KALDI

Duruşmada ilk söz verilen tutuklu sanıklar, daha önce verdikleri ifadeleri tekrar etti. 

Ardından konuşan Av. Kaçan, tekneyi kullanan Servet Akbaş’ın sağ olabileceği ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve bu duruma dair araştırma yapılmasını istedi. 

Mahkeme, savunmaların ardından Burhan Ç., Cüneyt A., Mehmet A., Serdar Ö., Serkan Ö. ve Soner K.’yı "uzun tutukluluk" gerekçesiyle tahliye etti. Kararla birlikte dosyada sadece Medeni Akbaş tutuklu kaldı.

Bir sonraki duruşma 14 Temmuz'a ertelendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER