Van'ın Akdamar Adası (Kilisesi) Ziyaretçi Akınına Uğruyor!

Van Gölünde bulunan Akdamar adasındaki Akdamar Kilisesi, 2013 senesinde gerçekleştirilen çeşitli restorasyon çalışmalarından sonra ziyaretçi akınına uğruyor.

Van'ın Akdamar Adası (Kilisesi) Ziyaretçi Akınına Uğruyor!

Van Gölünde bulunan Akdamar adasındaki Akdamar Kilisesi, 2013 senesinde gerçekleştirilen çeşitli restorasyon çalışmalarından sonra ziyaretçi akınına uğruyor.

29 Mart 2007 senesinde uluslararası gerçekleştirilen bir tören ile 'Anıt müze' olarak açılışı gerçekleştirilen ve 19 Eylül 2010 senesinde de ilk defa ayin gerçekleştirilen Akdamar Kilisesi’nde, 2013 senesinde çeşitli restorasyon faaliyetleri başlatıldı. Daha öncesinde arkeolojik kazı ile ortaya çıkmış olan ve yıkılmaması amacıyla pomza dolu çuvallarla ayakta tutulan Manastır ve şapel gibi çeşitli eserler, 6 aylık bir çalışma neticesinde orijinaline uygun restore edilmesinin hemen sonrasında Özellikle de yabancı turistlerin akınına uğradı.

Van Müze Müdürlüğü'nün Konu İle İlgili Açıklamaları Neler?

Konu ile alakalı değerlendirmede bulunan Van Müzesi müdürü Erol Uslu; Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın son zamanlarda Kültür ile turizme vermiş olduğu önemle Çok ciddi bir Atılım da bulunduğunu dile getirerek, bu atılımların olumlu bir şekilde geri dönüşlerinin ise memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Anadolu coğrafyasında var olan ve herhangi bir inanç kültür üzerinde yoğunlaşma gerçekleştirilmeden, bütün bir şekilde ele almış olduğu bu eserler üzerinde gerçekleştirilen restorasyon faaliyetlerinin Günden güne ziyaretçi sayısını artırdığını dile getiren Uslu, 'Van denildiğinde ilk etapta akla gelen Akdamar Adası'ndaki kilisede yapılan restorasyon çalışması, insanların Akın Akın gelip Akdamar Adası'nı ziyaret etmelerine sebep oldu. Akdamar Adası, yalnızca yaz mevsimlerinde bir görsel Şölen değil aynı zamanda kış mevsimlerinde de değişik bir görselliği ile ön plana çıkmayı başarıyor. Akdamar kışı da harika! Bu güzelliği, bu mevcut Yapı kompleksini bir bütün şeklinde görebilmenin şansını, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çeşitli restorasyonlar neticesinde söylemek mümkündür dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER