Van'ın Uzaydan Çekilen görüntülerine Kuraklık Görüntüleri Damgasını Vurdu!

Van'daki kuraklık tehlikesi uydu görüntülerine de yansıdı. İnci kefalleri de bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenecek.

Van'ın Uzaydan Çekilen görüntülerine Kuraklık Görüntüleri Damgasını Vurdu!

Van'daki kuraklık tehlikesi uydu görüntülerine de yansıdı. İnci kefalleri de bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenecek. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Dr Mustafa Akkuş, son senelerde Türkiye'nin kuraklık problemi ile karşı karşıya kaldığını dile getirerek, Van'ın geçen sene ile bu senenin Şubat ayındaki uydu görüntülerinden Bu durumun çok net bir şekilde anlaşıldığını söyledi. Haritada, geçen sene Van'ın kar ile kaplı olduğu gözlemlenirken, bu sene aynı yerlerde kar olmadığını dile getiren Akkuş, Bu durumun bizlere yaz aylarında suya en çok gereksinim duyulan dönemde Çiftçiler ile yine üreme göçü gerçekleştiren İnci kefalleri açısından büyük bir problem meydana getireceğini dile getirdi.

Şimdiden gerekli olan önlemlerin alınması gerekiyor şeklinde açıklamalarda bulundu.

Van'da Su Kıtlığı Yaşanacak!

Olumsuz tablonun, Van kentinde su problemlerine sebep olabileceğine değinen Dr Akkuş, Bu durumun bize yaz aylarında çiftçilerin suya en çok gereksinim duydukları dönemde yine üreme göçü gerçekleştiren inci kefali açısından da su problemi meydana getireceğini gösteriyor. Yaz aylarında akarsu ve derelerde olması, ve kış aylarında dağlara yağmış olan kara bağlı olarak meydana gelir. Eğer ki kış aylarında dağlarda bol miktarda kar var eğer bu durum karların yavaş yavaş eriyerek yaz aylarında akarsuları beslemesi anlamına geliyor. Fakat Van kentinin uzaydan çekilen görüntülerine bakıldığında Durumun bu sene açısından pek de iç açıcı olmadığı anlaşılıyor. Bu durumun sebebi ise Özellikle de karın Şimdilik uzay görüntüleri m yansımaması, yaz aylarında su problemler izinliyim sıklıkla meydana gelebileceği şeklinde yorumlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER