Van Milletvekili Abdulahat Arvas Torba Kanun İle İlgili Neler Söyledi?

AK Parti Van Milletvekili abdulahat Arvas, torba kanun ile 7 değişik kanunda değişiklik gerçekleştirildiğini, kamu kurumları başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve ilgili sektörde faaliyet gösteren vatandaşlardan gelen çeşitli taleplerine karşılık bulduğunu dile getirdi.

Van Milletvekili Abdulahat Arvas Torba Kanun İle İlgili Neler Söyledi?

AK Parti Van Milletvekili abdulahat Arvas, torba kanun ile 7 değişik kanunda değişiklik gerçekleştirildiğini, kamu kurumları başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve ilgili sektörde faaliyet gösteren vatandaşlardan gelen çeşitli taleplerine karşılık bulduğunu dile getirdi, 'Özellikle de hayvancılık piyasası bağlamında üreticilerimizin lehine önemli değişiklikler yapıldı, veteriner hizmetleri başta olmak üzere bitki sağlığı ile Gıda ve yem kanunu da gerçekleştirilen değişiklikle beraber Hayvan Sağlığı, hayvan refahı ve tekniği ile alakalı çeşidi yaptırımları tekrardan düzen düzenleme ile beraber nakil esnasında yakalanan Şüphesiz buzağı, kuzu ile oğlaklar ile gebe hayvanların kesimi sevk edilmesi uygulamasına bundan sonra son verilerek, Karantina altına alınması hedeflemiştir. Şimdiye kadar nakil esnasında yolda yakalanan küpesiz hayvanların yaşına dahi bakılmaksızın kesime sevki gerçekleştiriliyordu. Yeni düzenleme ile beraber 6 aylıktan küçük olan koyun, ile keçi çeşidi ve 1 yaşından daha küçük olan büyükbaş hayvan kesiminin önüne geçilmiş oldu.

Bunların haricinde sığır cinsi hayvanlar ile Koyun ve keçiler nakil esnasında yakalanmaları halinde Bütün masrafları sahibi tarafından karşılanmak üzere en yakın kesimhanede kestirilecek ve sahibine teslim edilecek nokta şeklinde konuştu.

Vekil Arvas Konuşmasını Şöyle Sürdürdü!

Üretim gerçekleştiren vatandaşlarımızı zor durumda bırakan yüksek idari para cezaları yeni düzenleme ile makul seviyeye düşürülmüştür. Mevcut durumu ile kayıt tutmayan hayvan sahiplerine işletme başına 1513 TL olmak üzere sığır cinsi hayvanların açısından hayvan başına 900 TL, koyun ve keçi türü hayvanlar için hayvan başına ise 139 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Bu yüksek cezalar üreticilerimize oldukça zor durumda bırakıyordu ve hayvancılığı olumsuz yönde etkiliyordu. Ekonomik bir uğraş olan hayvancılık, bölgemiz özelinde de geçim kaynağıdır. Bu sebeple yüksek cezaların Makul ve ödenebilir gün seviyeye düşürülmesi, inanıyorum ki ülkemiz ve bölgemiz hayvancılığına olumlu yansıyacaktır. Şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2021, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER