Van’da göçmen kaçakçılığı yapan 3 kişi yakalandı

Van’da düzensiz bir şekilde göçmen götürürken gözaltına alınan 7 şüpheliden 3’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Van’da göçmen kaçakçılığı yapan 3 kişi yakalandı

Van’da düzensiz bir şekilde göçmen götürürken gözaltına alınan 7 şüpheliden 3’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

1 Şubat’ta Ne Olmuştu?

 Alınan Son dakika haberlere göre hep Gevaş ilçe jandarma Komutanlığı’na bağlı merkez jandarma karakol komutanlığı ekipleri, 1 Şubat tarihinde göçmen kaçakçılığının önlenmesine yönelik devriye görevi esnasında gece geç vakitlerde bir arabanın Atalan Mahallesi civarında düzensiz bir şekilde göçmenleri indirerek oradan hızlıca karşılığını tespit etti.

Düzensiz göç eden insanları takibe alan ekipler iki teknenin de söz konusu yere geldiğini fark ederek durumu Edremit bot timine bildirdi.

 Atalan Mahallesi’ne indirilen düzensiz göçmenleri aldıktan sonra Tatvan ilçesine doğru hareket eden tekneler, ekipler tarafından durdurularak Akdamar iskelesine yanaştırıldı. Teknedeki 3 şüpheli ile toplamda 104 düzensiz göç eden vatandaş yakalandı. Olay ile ilgili yürütülen soruşturma bağlamında gözaltına alınmış olan 7 şüpheliden 3’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi, 4’ü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, iki tekneye de el konuldu.

Van’da Göçmen Kaçakçılığı Olayları Neden Sıklıkla Yaşanıyor?

Van’ın Türkiye ile İran sınırında bulunması sebebiyle özellikle de düzensiz bir şekilde göç eden insanların uğrak yeri olduğu zaten bilinmektedir.

 Kapıköy Sınır Kapısı başta olmak üzere tel örgülerle çevrilmiş olan Türkiye İran sınırının göçmen kaçakçılığı hususunda elverişli bir yer olduğu daha önce konuşulan konular arasındaydı.

 Bu nedenle Özellikle de Türkiye İran hükümetinin sınır güvenliği hususunda yeni tedbirlerin alınması ile ilgili çeşitli çalışmalar yaptıkları da bilinmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner19

banner22