Van’da Son Bir Yılda 12 Kadın...

Şüpheli ölümlerin yaşandığı kentlerden biri olan Van’da son bir yılda 12 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Şüpheli ölümlere ilişkin etkin bir soruşturma yürütülmediğini ifade eden Star Kadın Derneği Üyesi Rojbin Bor, “Kadına yönelik şiddet toplum, aile eliyle örtülmeye, kapatılmaya çalışılıyor” dedi.

Van’da Son Bir Yılda 12 Kadın...

Türkiye’de kadınlar için mücadele ile geçen 2020, erkek şiddetinin de arttığı bir yıl oldu. Maruz kaldıkları erkek şiddeti sonucu birçok kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Ancak 2020 biterken, kadınlar “Uykularınız kaçsın” diyerek kendilerini taciz eden erkekleri teşhir etmeye başladı. Failleri sosyal medya aracılığıyla teşhir eden kadınlar, dayanışma ve örgütlülüklerini büyüterek 2021’i karşılıyor. Tabloda direniş, mücadele olsa da 2020’de binlerce kadın erkek şiddetinin hedefi oldu. Van da çok sayıda kadının erkek şiddetine maruz kaldığı ve şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği kentlerden biri.

Van’da 2020 yılında sadece basına yansıyan 12 şüpheli kadın ölümü vakası bulunuyor. Gürpınar ilçesinde Güler Keklik, Erciş ilçesinde Cansu Yıldırım, P.A., Dilek E., Hicret Beyazsu, 2 yaşındaki Melek Memiş, İpekyolu ilçesinde Hacer Metin, Neşe Altun, Edremit ilçesinde Meliha Kara, Özalp ilçesinde Ceren Atlı, Tuşba ilçesinde Süphan Boz ve Van’da uzun yıllar AKP il yönetiminde bulunan Gülay Elçi şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Kentte şiddetle mücadele eden Star Kadın Derneği Üyesi Rojbin Bor, kentteki bir yılı ve şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçen kadın katliamlarını değerlendirdi.

‘Büyük bir dayanışma ağı oluşturduk’

Mart ayında koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle insanların eve çekilmesinin ardından şiddetin arttığını ifade eden Rojbin, kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 oranında arttığını hatırlattı. Rojbin, “İmkanlar dahilinde bizzat evde ziyaret ettiklerimiz oldu. Bunun dışında telefon üzerinden aldığımız başvurular ve sosyal medya aracılığıyla bize ulaşanlar oluyordu. Kısıtlı imkanlarla da olsa yaşamlarına değdiğimiz kadınlar ile büyük bir dayanışma ağı oluşturduk” dedi.*

*Jinnews'ten alıntılanmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER