Vanlı ünlü Kürt dengbêji Hozan Kazo yoğun bakıma alındı

Van'ın yetiştirdiği Ünlü Dengbej Kazo, İStanbul'da yaşadığı evinde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Kazo'nun yoğun bakıma alındığı öğrenildi

Vanlı ünlü Kürt dengbêji Hozan Kazo yoğun bakıma alındı

Dün  öğle saatlerinde İstanbul'da kaldığı evde kalp krizi geçiren Vanlı Ünlü Kürt dengbêji Hozan Kazo yoğun bakıma alındı.

İstanbul Gaziosmanpaşa Devlet Hastanesine kaldırılan Dengbej Hozan Kazo’nun tedavisinin sürdüğü belirtildi. Asıl ismi Kazım Buzoba olan Kürt ses sanatçısı (dengbej) Kazo müşahede altına alındığı ve tedavisine devam edildiği öğrenildi.

DENGBÊJ KAZO KİMDİR?

Vanlı olan 71 yaşındaki tanınmış Kürt denbej Kazo, yeğeni Hozan Fate ve oğluyla 1990lı yıllarda Koma Şirwan ismiyle bir müzik grubu kurmuş, yaptıkları müziklerle Kürtlerin gönlüne taht kurmuştu.

Kürtçe üzerindeki yasağın yeni kalktığı süreçte grup, “Zimanê Kurdî zimanemeye” parçasıyla epeyce popüler olmuştu. Van merkeze bağlı Ermanis (Gövelek) köyünde 1950 yılında doğan Kazo, dengbêj olan babası ve dedesi sayesinde çok erken yaşlarda dengbêjlik sanatı ile tanıştı.

Dedesi Ecemê Kının, Zor Hüseyin Paşa’nın divanında dengbêjlik yapmıştır. Daha genç yaşta Hecî Ebdülkerim ve Tahıro gibi bir çok dengbêj ile birlikte stran söyleyen Kazo, söz konusu dengbêjler ile birlikte 50’ye yakın kaset yapmıştır. Mıhemed Arifê Cızrawî ve Erivan radyosu dengbêjlerinden Şeroyê Bıro’dan etkilenmiştir.

1990’lı yıllardan sonra Kürtçe müziğin serbest olması ile birlikte aile üyelerinden Koma Şirvan adında bir müzik grubu kurdu. Bu süreç içerisinde toplam 26 bandrollü albüm çıkarmıştır. Van Ekspres

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER