Aşı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Çin'in wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü bütün dünyada 21. Yüzyılın en büyük felaketi olarak tanımlanıyor.

Aşı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Çin'in wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü bütün dünyada 21. Yüzyılın en büyük felaketi olarak tanımlanıyor. Bütün dünya devletlerinin Can vererek en olumsuz etkilerini yaşadığı covid-19 salgını ile ilgili aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, aşı üretimi gerçekleştirilen ve bunu kendi milleti içinde uygulayan ya da üretim fazlasını yabancı ülkelere ihraç eden ülkelerin gündeminde olduğu gibi Türkiye'nin gündeminde de aşı ile ilgili sorulan çeşitli sorular mevcut.

Covid-19 Geçirdim, Yine De Aşı Yaptırmalı Mıyım?

Covid-19 geçiren vatandaşlar da koruyuculuk bir müddet daha devam edecektir. Bu koruyuculuk düzeyi ise kişiyi bir müddet daha covid-19' a karşı koruyacağı için hastalığı geçirmiş olan vatandaşlar uygulanacak öncelikli gruplarda değildir.

İnaktif Covid-19 Aşısı Emziren Kadınlara Uygulanabilir Mi?

Emzirme evresi içerisinde inaktif kovid-19 aşısının uygulanmasına ilişkin çeşitli bilgiler henüz bulunmamıştır. Covid-19 ağır geçirme riski bulunan emziren kadınlara kendi istekleri olması durumunda coronavirus aşısı uygulanabilir.

İnaktif Covid-19 Aşısı Olduktan Sonra Coronavirüs Hastalığına Karşı Ne Kadar Süre Korunabilir?

Kronik faaliyetlerde, inaktif covid-19 aşılarının coronavirüs hastalığına karşı koruyucu etkisinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Kovid-19 başarılarının koruyuculuk süresi henüz bilinmiyor, bunun için ek araştırmalara ihtiyaç bulunuyor.

İnaktif Covid-19 Aşısı Kaç Doz Uygulanır?

18 yaş ve üzerindeki kişilere 4 hafta ara ile birer toz olmak üzere toplam 2 doz olarak uygulanır.

Coronavirüs Aşısı Çocuklara Uygulanacak Mı?

Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş olan öncelikli risk grubunda 18 yaş altındaki vatandaşlar bulunmadığı için şu an açısından çocuklara kovid-19 aşısı uygulamıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER