Aşı Olanlara Hayatı Uyarı, Maskeleri Çıkarmayın, Virüsün Bulaşması Devam Eder

Sağlık Bakanlığı koronavirüs bilim kurulu üyesi profesör doktor Mustafa Necmi İlhan, yapmış olduğu açıklamada Türkiye'de devam ettirilen aşılama uygulaması ile ilgili bilgi verdi.

Aşı Olanlara Hayatı Uyarı, Maskeleri Çıkarmayın, Virüsün Bulaşması Devam Eder

Sağlık Bakanlığı koronavirüs bilim kurulu üyesi profesör doktor Mustafa Necmi İlhan, yapmış olduğu açıklamada Türkiye'de devam ettirilen aşılama uygulaması ile ilgili bilgi verdi. Profesör İlhan, "aşı olmak, bulaşı engellemiyor. Bu sebeple aşı olanlar eğer kalabalık bir yerden geliyor varsa, şüpheli bir temas içinde bulundular ise lütfen mesafeye dikkat etsinler ve maskelerini çıkarmasınlar. Aşı olunsa dahi virüsün bulaşması devam eder. "Şeklinde konuştu.

Aşı Olmak, Virüsün Bulaşmasını Engellemiyor!

Bilim kurulu üyesi profesör doktor Mustafa Necmi İlhan, yapmış olduğu açıklamalar da her iki aşağıda da koruyuculuk oranının yüzde 80'den fazla olduğunu dile getirerek, bilinmesinde fayda vardır ki her ikisinin de etkinliği oldukça yüksek, yan etkileri de birbirine oldukça benziyor. Sinovac aşısının Türkiye'de yapılan bir çeşidi çalışmalarına göre % 80'i, BioNTech aşısının yurtdışında yapılan çalışmasına göre ise %90 civarında koruduğu biliniyor. Aşı olmak, bulaşı kesinlikle engellemiyor; Birey, hasta olursa ağır hastalık geçirmesini engelliyor. Bu sebeple aşı olanlar eğer kalabalık bir yerden geliyorlarsa, şüpheli bir temas içerisinde bulunmuşlar ise lütfen mesafeye dikkat etsinler ve maskelerini çıkarmasınlar. Aşı olunsa dahi virüsün bulaşması devam eder. Şeklinde konuştu.

Aşılar Güvenilir, Ciddi Bir Yan Etki Yok!

Enfeksiyon hastalıkları derneği Başkanı profesör Dr Mehmet Ceyhan ise yapmış olduğu açıklamalar da insanlara aşı tercih hakkı verilmesinin güzel bir uygulama olduğunu; fakat karışıklığa da sebep olabileceğini açıkladı., Seçme hakkının olumlu sonuç vermesi açısından insanların aşıları ile ilgili, sargın hakkında belli bir bilgi birikiminin olması lazım. Dedi.

Profesör Mehmet Ceyhan yapmış olduğu açıklamada aşıların güvenilir olduklarını ve ciddi bir yan etkilerinin ise şimdiye kadar bulunmadığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER