Bebek Gazı Neden Olur, Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır?

Ebeveynlerin, bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almasından sonraki süreç içerisinde bebeğin yaşadığı ve anne babalara bazen korku, bazen heyecan, bazen de daha değişik duygular yaşatan pek çok durum ortaya çıkabilir.

Bebek Gazı Neden Olur, Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır?

Ebeveynlerin, bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almasından sonraki süreç içerisinde bebeğin yaşadığı ve anne babalara bazen korku, bazen heyecan, bazen de daha değişik duygular yaşatan pek çok durum ortaya çıkabilir. Bebeğin gazının çıkarılması konusunda bilinçli olan anne babalar herhangi bir problem yaşamadan ya da herhangi bir hekime başvurmadan evde kendilerinin uygulayacakları bazı yöntemler ile bebeğin gazının çıkarılması mümkündür.

Bebeğin Gazı Hangi Dönemlerde Sıklıkla Olur?

Doğumdan itibaren ilk 3 ay bebeğin fiziksel olarak ve duygusal olarak dış dünyaya ayak uydurması dönemi olarak bilinir. Yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler olsa da aslında sindirim problemleri yaşayabilir, uyku düzeni bozulabilir.

Bebeğim bu süreç içerisinde en büyük rahatsızlığı ise metabolizmasının anne karnı dışındaki dünyaya alışma sürecinden kaynaklanan gaz problemidir. Bebeğin gazı, devamlı ağlamasına ya da uykusundan uyanmasına ve Annenin de aynı şekilde uykusuz ve huzursuz olmasına sebep olur. Burada bebekte neden gaz oluyor? İle bebeğin gazı nasıl çıkarılır? Bu iki sorunun cevabını bulan anne babalar çok daha rahat bir şekilde bebeklerini büyütebilir.

Bebeğin Gazı Neden Olur?

Başta annenin beslendiği çeşitli yiyecek ve içeceklerden kaynaklı olarak bebeğin gazı oluşabiliyor ve (mercimek, pilav, ya da asiti diğer yiyecek ve içecekler) tüketen anneler maalesef bebeklerini emziklerin de bebeğin gazının oluşmasına sebep olur.

Bebeğin gazının oluşmasının tek sebebi yalnızca annenin almış olduğu besin maddeleri değil aynı zamanda bebek eğer mama tüketiyorsa bazı mamalar bebekte gaz oluşmasına sebep olabiliyor.

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır?

Anne, bebeğimi emzirdikten hemen sonra uyutmamalı, sırtına masaj yaparak bebeğin gazını çıkarmasını sağlayabilir. Diğer bir bebeğin gazının çıkarılması yöntemi ise bebeğin emzirildikten sonra sarsılmadan sırtüstü uzatılması ve bebek yağının iki el arasına dökülüp ovulması ve bebeğin karnına (göbek deliğine fazla dokunmadan) hafif masajlar uygulayarak bacakları ile bisiklet pedalını çeviriyormuş gibi hareketler yapılmasının çok daha rahatlatıcı etkisi ortaya çıkacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER