Bronşit Nedir, Tedavisi Mümkün müdür?

Bronşit rahatsızlığı hava kanallarının şişkinlik göstermesi ile meydana gelen bir hastalıktır.

Bronşit Nedir, Tedavisi Mümkün müdür?

Bronşit rahatsızlığı hava kanallarının şişkinlik göstermesi ile meydana gelen bir hastalıktır.

Soluk borusunu ciğerlerde bulunan küçük hava keselerine yani tıptaki ismi  Alveoller bağlayan hava kanallarıdır. Hava keseleri, yolunmuş oksijenin emildiği yer olarak biliniyor. Bronşit, bronşların iltihaplanması manasına gelmektedir. Bu iltihaplanma ise bronşit duvarlarının şişmesine ve daha yapışkan bir mukus ile dolmasına sebep olur. Bronşlarda meydana gelen şişlik ve daha fazla mukus sebebiyle akciğerlere giren ve çıkan hava akışı engellenir. Bu sebeple öksürük hali ortaya çıkar.

Kaç Çeşit Bronşit Vardır?

2 çeşit bronşit vardır. Birincisi akut bronşit bu durum daha çok 2 ila 3 hafta içerisinde iyileşme sürecine geçiş yapar kronik bronşit ise geçmemektedir. Kronik bronşit durumunda yılın en az 3 ila 4 ayı kesintisiz bir şekilde mukusla öksürük meydana gelir.

Akut Bronşit Nedir?

Bronşlarda meydana gelen şişme, genel itibariyle virüslerden oluşmaktadır. Virüsler ise solunum yollarına saldırma özelliği taşır ve onları enfekte eder. Hava yolları şişer ve kızarır. Vücut, buna tepki olarak daha fazla mukus üretimine geçer. Akut bronşite ayrıca duman gibi solunum yollarını tahriş edebilecek bazı durumlarda neden olabilir.

Akut bronşit semptomları nelerdir?

  • El yada ayak bileklerinin şişmesi
  • Ciğerlerden yapışkan sıvılar ile öksürme hali
  • Nefes darlığı çekme
  • kan veya kan tadı olan mukus ile öksürme durumu
  • Göğüs ve omuzlarda ağrı hissi
  • Yüksek ateş mevcut ise
  • Yatarken Nefes almakta güçlük çekme
  • Belirtiler 3 haftadan çok daha fazla sürüyorsa

Tedavisi nasıl yapılır?

Akut bronşit daha çok hastanın kendisine dikkat etmesi şeklinde iyileşme gösterecektir. Çoğu zaman kendiliğinden de geçebilir. Bol bol istirahat edilmeli, bol sıvı tüketilmeli, su içilmeli ve mukus, ilaçlar ile kontrol altına alınmalıdır. Bronşit iken Sigara içmek hastalığı daha da artıracaktır. Bu sebeple sigara içilmesinin azaltılması gerekir ya da tamamen bırakılması gerekir. Böylelikle ciğerler çok daha hızlı iyileşecektir.

Bronşit hastalarının, Özellikle de nemli, Dumanlı, tozlu alanlardan kesinlikle uzak uzaklaşmaları gerekir. Aksi takdirde bronş kanalları daha fazla iltihaplanma durumunu meydana gelmesine sebep olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner19

banner22