Çocuklar İçin Mutant Coronavirus Tehdidi!

Yapılan covid-19 test neticelerine bakıldığında son 1 ay içerisinde Corona virüsüne yakalanan çocuk sayısında ciddi manada artış olduğu gözlemlendi.

Çocuklar İçin Mutant Coronavirus Tehdidi!

Yapılan covid-19 test neticelerine bakıldığında son 1 ay içerisinde Corona virüsüne yakalanan çocuk sayısında ciddi manada artış olduğu gözlemlendi. Mutant virüs sebebiyle yalnızca Türkiye'de değil, aynı zamanda dünyanın her yerinde çocuklarda daha fazla vaka görülüyor. Örnek verilirse; 40 bin civarı vaka var ise eğer bunların 1/10'u çocuklar meydana geliyor.

Yüz Yüze Eğitim İle Beraber Çocuklar Tehdit Altında!

Covid-19 salgınında 1 sene geride kalırken, en çok konuşulan konulardan biri de virüsü mutasyona uğraması. Fakat son zamanlarda mutasyona uğrayan virüste davranış değiştirdi. Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla beraber yeni Mutant çocukları da tehdit altına aldı.

Türk Bilim İnsanları Konu İle İlgili Neler Söylüyor?

Cerrahpaşa tıp fakültesi çocuk hastalıkları anabilim dalı başkanı prof. Dr. Haluk Çokuğraş, son 1 ay içerisinde yalnızca Türkiye'de değil aynı zamanda dünyanın pek çok yerinde covid-19 hastalığının çocuklarda daha fazla görülmeye başlandığını dile getirdiği ve şu bilgileri ekledi;

Özellikle de küçük çocukların, yani 5 yaş altının bulaştırıcılığı daha az. Fakat yeni Mutant, yani virüsün değişmiş hali çok daha bulaşıcı bir özellik taşıyor. Bu bulaşıkçılıktan tabii ki çocuklar da nasibini alıyor. Son 1 ay içerisinde yalnızca Türkiye'de değil aynı zamanda dünyanın pek çok yerinde çocuklar da daha fazla vaka görülmeye başlandı. Özellikle de İngiliz mutantı çok daha fazla bulaşıcı. Ağır seyretmiyor fakat daha kolay bulaşıyor. İnsanların üst solunum yollarına yerleşiyor ve bulaşma şansı daha kolay. 9 yaş altı çocuklarda hem de 9 ile 18 yaş arasındaki grupta bir artış mevcudu. Türkiye'de tam dağılım bilinmiyor fakat çocuk enfeksiyon gruplarında gördüğümüz kadarı ve bir artış söz konusu nokta bir ay öncesine göre daha fazla hasta var.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER