Çocukları Kanserden Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Çocuktan ve genetik Hastalıkları Uzmanı Profesör Dr. Duran canatan, kanserden korunmak amacıyla elektromanyetik ortamlardan uzaklaşmak gerektiğinin altını çizdi.

Çocukları Kanserden Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Çocuktan ve genetik Hastalıkları Uzmanı Profesör Dr. Duran canatan, kanserden korunmak amacıyla elektromanyetik ortamlardan uzaklaşmak gerektiğinin altını çizdi.

Profesör Dr Duran canatan, vatandaşların kanser ile kanserden korunmak hususunda farkındalığını artırmak amacıyla Türkiye'de her sene 1 ile 7 Nisan tarihleri arasında düzenlenen "ulusal kanser haftası" etkinlikleri sebebiyle açıklamalarda bulundu. Kanserin yüzyılın hastalığı olduğunu dile getiren Profesör Doktor canatan, "geçen senelere kadar bütün Dünyada ve Türkiye'de Kalp Damar Hastalıkları daha çok ön planda iken, son senelerde Kanser hastaları bunun önüne geçti. Bunun sebebi ise çevre kirliliği başta olmak üzere teknoloji gibi pek çok Kriter kanserin yayılmasına yol açmaktadır. Özellikle de genetik faktörler bunların içerisinde bulunuyor şeklinde konuştu.

Kanserin genetiğine bakıldığı zaman, vücut içerisinde 3 çeşit gen olduğunu dile getiren Profesör Doktor canatan, "bunlardan birincisinin kanseri baskılayıcı genler olduğunu ve bu genlerde ise değişim meydana gelirse yer yani mutasyona uğrarsa kansere yol açacağını dile getiriyor. İkincisi ise DNA tamir genleri dır. Genlerin ozulmasına sebep olan pek çok faktör vardır. İşte bu genler ise devamlı vücudumuzu tamir ederek ayakta kalmamızı sağlar. Bu DNA tamir genlerindeki bozukluklarda kansere yol açıyor. Üçüncüsü onkogenler denilen genlerdir ve bu genlerin ise hücre yapısı değiştiğinde kanser meydana geliyor. Bu genler hastalıklara neden olurken nesilden nesile aktarılır özelliğine de sahiptir. Dolayısıyla kanserin bir kısmı kalıtsal özellikler taşıyabilir şeklinde konuştu.

Çocukları Kanserden Korumak İçin İse

Elektromanyetik ortamlardan çocukların uzaklaştırılarak kanserden daha çok uzaklaşması sağlanabilir şeklinde konuşan canatan, Özellikle de teknolojik ev aletleri gibi radyasyon yayan araç gereçlerden çocukların uzaklaştırılması neticesinde çocukların kansere yakalanma riski sıfıra indirilebilir şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER