Coronavirüsü Evinde Geçirenler, Evcil Hayvanlarından Da Uzak Durmalı!

Çin'in wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü 21. Yüzyılın en büyük kabusu olarak bütün dünyada varlığını hissettirmeye devam ediyor.

Coronavirüsü Evinde Geçirenler, Evcil Hayvanlarından Da Uzak Durmalı!

Çin'in wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü 21. Yüzyılın en büyük kabusu olarak bütün dünyada varlığını hissettirmeye devam ediyor. Virüsün, İngiltere varyansının evcil hayvanlarda çok ciddi kalp problemlerine yol açabildiğinin açıklanması, bilim dünyasında; evcil hayvanların da aşılanması gerekiyor mu? Tartışmasını bir kez daha gündeme getirdi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cerrahpaşa tıp fakültesi tıbbi viroloji bilim dalı başkanı ve sağlık Bakanlığı koronavirüs bilim kurulu üyesi profesör doktor Kenan midilli, hayvanlarda ağır hastalık yapmıyor fakat hayvanlara bulaş olması, epidemiyolojik açıdan bazı riskler içer büyüsün hayvanları da değişik bir evrimleşme gösterme riskinden dolayı onun üzerinde çoktur diyor.

Koronavirüsü ve türevlerinin insanı ile hayvanlar arasında gidip gelebileceğine dikkat çeken bilim insanları özellikle de son zamanlarda ingiltereli bilim insanları tarafından yapılan çeşitli açıklamalara göre; koronavirüsü durumlarına maruz kalan hayvanların çeşitli problemler yaşadıklarına dikkat çekerek Bu durumun aslında virüs geçiren insanların kendilerini karantinaya aldıklarında evde beslemiş oldukları kedi, köpek gibi hayvanlardan kendilerini uzak tutmalarının çok daha iyi olabileceğine dikkat çekiyor.

Rusya ve abd'den hayvanlara yönelik Covid-19 açısı geliştirme çalışmaları devam ederken, Ocak ayı içerisinde virulans adlı bilim dergisinde bazı evcil hayvan türlerinin aşılanması, enfeksiyonun yayılmasını engellemek amacıyla gerekli olabilir şeklinde bir yazı kaleme alınmıştır.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER