Covid-19'a Yakalanan Kadın Çürük Soğan, Erkek İse Yanık Lastik Kokusu Alıyor

Koronavirüsü ile ilgili yapılan araştırmalar gün geçtikçe çarpıcı sonuçların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Koku kaybı semptomunun kalıcı olmadığını fakat covid-19 hastalığı geçiren bireylerde kokuları değişik algılama olasılığının fazla olduğunu ortaya koydu.

Covid-19'a Yakalanan Kadın Çürük Soğan, Erkek İse Yanık Lastik Kokusu Alıyor

Koronavirüsü ile ilgili yapılan araştırmalar gün geçtikçe çarpıcı sonuçların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Koku kaybı semptomunun kalıcı olmadığını fakat covid-19 hastalığı geçiren bireylerde kokuları değişik algılama olasılığının fazla olduğunu ortaya koydu. Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerinin yapmış oldukları bir araştırmaya göre, coronavirüs hastalığı geçirmiş olan erkekler "yanık lastik", kadınlar ise "çürük Soğan" kokusu alıyor.

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsü salgınının en önemli bulgularından birinin koku kaybı olduğunu dile getiren Akdeniz Üniversitesi hekimleri, "Tıp dilinde 'Parozmi' olarak isimlendirilen bu durum, pek çok araştırmaya da konu olduğu nokta' şeklinde konuştu."

Covid-19 Hastalarına Koku Alma Eğitimi Veriliyor!

Corona virüsüne yakalanan hastalar ile alakalı olarak psikiyatrik, ile nörolojik muayeneleri akabinde koku alma bozukluğu bulunan yani parozmi olarak adı konulan hastalarda koku alma eğitimi verildiğini dile getiren Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi profesör doktor Murat Duyan, yaklaşık olarak 5- 6 ay geçmesine rağmen koku alma bozukluğu halen devam eden hastalara koku alma eğitimleri veriliyor. Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Corona virüsüne yakalanan erkek bireylerde semptom olarak daha çok yanık lastik kokusu hissedilirken, kadın covid-19 hastaları ise daha çok çürümüş Soğan kokusu aldıklarını dile getirdiler.

Diğer taraftan Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalara göre Mutant virüs olarak adlandırılan virüs çeşidinin en büyük belirtisi ise algı bozukluğu ile baş dönmesi olarak açıklandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER