Covid-19’a Yakalamış Hastalara 6 Hafta İçinde Uygulanan Cerrahi Müdahale Ölüm Riskini 2,5 Kat Artırıyor

Covid-19’a Yakalamış Hastalara 6 Hafta İçinde Uygulanan Cerrahi Müdahale Ölüm Riskini 2,5 Kat Artırıyor

Dünya genelinde toplamda 116 ülkede gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre; covid-19 virüsüne yakalanmış ve geçirmiş olan hastalara bu teşhisin konulmasının sonrasında en az 7 hafta sonra cerrahi müdahale yapılması gerekiyor. Araştırma ekibinde bulunan Gazi Üniversitesi öğretim üyesi profesör Dr Sezai Leventoğlu, 'ameliyat edilen hastalarda ölüm oranı, 0 ile ikinci haftalarda %4,3 ile 4 haftalarda % 4 ve 5 ile 6 haftalarda ise % 3,6 artış sağladı fakat covid-19 teşhisi sonrasında 7 ila 8 haftada bu oran yüzde 1,5 olduğu şeklinde açıklamalarda bulundu.

Semptomlar Düzelene Kadar Ertelenmesini Öneriyoruz

İngiltere'de bir üniversite tarafından yapılan bilimsel araştırmalara göre, mümkün olduğu kadarıyla ameliyatın pozitif cov-2 test sonucundan sonra en az 7 hafta süreyle ya da teşhisten sonra en az 7 hafta ya da daha uzun şikayetler devam ediyorsa Eğer semptomları düzelene kadar ertelenmesini öneriyoruz şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

7 Hafta Bekleyen Kişilerde Şikayetler Normale Döndü

Yapılan bu tıbbi çalışmanın neticelerini aktaran Profesör Levendoğlu, araştırmaya katılım sağlayan hastanelerin ekibi Ekim 2020'de cerrahi Prosedür geçirmiş olan bütün hastaları içerdiğini kaydetti. Levendoğlu, Ayrıca 'araştırmanın birincil amacı, ameliyat sonrasında 30 Gün içerisindeki ölüm oranlarının tespit edilmesidir. şeklinde konuştu istatistiksel modelleme hastalık, hasta ve operasyon değişkenlerini ayarlamak ve covid-19 cerrahi müdahalelere kadar değişik zaman aralıklarını açısından ayarlanmış olan 30 günlük ölüm oranlarını hesaplamak amacıyla kullanıldığını dile getiren Levendoğlu aynı zamanda ameliyat sonrası 30 gün içerisinde akciğer komplikasyonlarına ve ölüm oranlarına bakıldığında ameliyat sonrasında ise akciğer komplikasyon oranlarının, covid-19 tanısından sonraki 0 ile 6 hafta içerisinde ameliyat edilen hastalarda önemli ölçüde artış gösterdiği fakat en az 7 hafta bekleme kişilerdeki şikayetlerin ise normale döndüğünü aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER