Kadınlık Hormonunun Erkeklere Verilmesi Covid-19 Riskini Azaltır Mı?

Uzmanlar, covid-19 teşhisi ile hastaneye kaldırılmış olan 40 erkek hastayı denek olarak kullandı.

Kadınlık Hormonunun Erkeklere Verilmesi Covid-19 Riskini Azaltır Mı?

5 gün boyunca progesteron verilen hastalarda Covid-19 un daha az ölümcül bir şekilde seyrettiği ortaya çıktı. Kadın cinsiyet hormonu olan progesteronun erkeklere enjekte edilmesi sonucunda çok ciddi derecede covid-19 enfeksiyonları ile hastaneye kaldırılan erkekler açısından sonuçlar değiştirilebilir. Kaliforniya'da Yapılan araştırmalar sonucunda gerçekleştirilen testte, erkeklerin, kadınlara göre Corona virüsünden ciddi hastalık ve ölüm riskinin daha yüksek olduğuna dair pek çok raporu takip ediyor. Kaliforniya'da bilimsel araştırmayı gerçekleştiren ekip, progesteron hormonunu belirli antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve sitokin Fırtınası ismi verilen ölümcül bağışıklık tepkilerini azaltabileceğini dile getirdi.

Erkeklere Progesteron Verilmesi Covid-19'u Etkiler Mi?

Bilimsel bir dergide yayımlanan makaleye araştırma, Amerika'daki bir hastaneden göğüs hastalıkları uzmanı ve meslektaşları tarafından yapıldı.

Geçtiğimiz Nisan ile ağustos ayları arasında gerçekleştirilen klinik denemelerde, orta ile şiddetli covid-19 Vakası olarak hastaneye kaldırılan 40 erkek hasta araştırıldı ve rastgele iki gruba ayrıldı. Birinci grup, ile karşılaştırma açısından kontrol örneği olarak hareket etti ve hastalık açısından verilen standartı tıbbi bakıma arandı. Ikinci grup ise hastaneye kaldırıldıkları süre boyunca Günde 2 defa 100 miligram progesteron enjeksiyonu aldı. Bütün hastalara ekip tarafından 15 gün süreyle ya da hastaneden taburcu edilene kadar gözlem altında tutuldu. Araştırmacılar, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, progesteron hormonu alan hastaların ortalama 1.5 puan değerlerine sahip olduğunu söylediği nokta bu durum, hormonun covid-19 riskini azalttığını gösteriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner19

banner22