Şişman İnsanlar Covid -19'a Daha Çabuk Mu Yakalanıyorlar?

Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalara göre şişman insanların koronavirüse yakalanma ihtimali daha yüksek çıktı.

Şişman İnsanlar Covid -19'a Daha Çabuk Mu Yakalanıyorlar?

Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalara göre şişman insanların koronavirüse yakalanma ihtimali daha yüksek çıktı. Öyle ki kovid-19 sebebi ile ABD'ye hastaneye kaldırılan vatandaşların %78'inin obezite ve aşırı kilolu olduğu gözlemlendi. Fazla kilolu olanların sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkilediğini dile getiren Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. öğretim üyesi Cengiz uzun şişman kişilere uygulanan ilaçların dozunu ayarlamanın da bir hayli zor olduğunu dile getirdi.

Obez Bireylerde Covid-19 Semptomları Daha Ağır Seyrediyor

Son zamanlarda Türkiye'de obezite oranlarında artış gösterildiğini dile getiren Dr. öğretim üyesi uzun, ABD'li obezite ciddi bir problem Türkiye'de de rakamlar son zamanlarda artış gösterdi. Türkiye'deki veriler ışığında bu konu ile ilgili çok daha net bir şekilde konuşmak mümkün olacaktır. Fakat kendi Gözlemleri, obez kimselerde bu hastalığın ağır bir şekilde seyrettiği yönündedir. Kilo / boyunluk karesi ile vücut kitle indeksi belirleniyor.

ABD'de yapılan araştırmanın bir başka sonucuna göre ise şişman vatandaşların Özellikle de Corona virüsünü yakaladıktan sonra Nefes almada güçlük çektikleri ve hayatını kaybeden covid-19 hastalarının daha çok nefes alamadıkları için hayatlarını kaybettiği ile ilgili olmaktadır.

Bilim adamları tarafından daha önce de yapılmış çeşitli araştırmalara göre kel insanların Corona virüsüne daha çabuk yakalandıkları gözlemlenmiştir. Yine aynı şekilde ABD'li bilim adamları tarafından yapılan çeşitli araştırmalara göre şişman vatandaşların Corona virüsüne daha çabuk yakaladıkları ile ilgili çeşitli neticeler ortaya çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER