Sivilce Problemi Yaşayanlar İçin Pratik Çözümler

Ergenlik döneminden itibaren başlayarak hemen hemen her insanın yaşamış olduğu en sıkı problemlerden biri sivilce problemidir.

Sivilce Problemi Yaşayanlar İçin Pratik Çözümler

Ergenlik döneminden itibaren başlayarak hemen hemen her insanın yaşamış olduğu en sıkı problemlerden biri sivilce problemidir. Cilt derisinde bulunan gözeneklerinin tıkanması neticesinde meydana gelen bir sağlık sorunudur. Sivilceli bir cilde sahip olan insanlar, fiziksel olarak bu görüntüden rahatsız oldukları için özgüven problemi yaşarlar.

Sivilceleri Sıkmak Doğru Bir Yöntem Midir?

Ciltte bulunan bakteriler bazı zamanlarda çeşitli iltihaplanmalara sebep olarak gözenekleri tıkar ve bunun neticesinde ise ciltte sivilceler meydana gelir. Bazı dönemlerde ise kalıcı olan bu sivilceler açısından herkesin yapmış olduğu ortak bir hata vardır ki sivilceyi sıkmak!

Sivilcelerin Tedavisinde Doğru Yöntem Hangisidir?

Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre sivilce ile mücadele etmede retinoid içerikli olan ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Bu ilaçlar, krem biçiminde cilde dışarıdan uygulanabildiği gibi hap forumlarında da vücuda alınabilir.

Sivilcelenme olayı daha çok bireylerin beslenmeleri ile alakalı olduğu için kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri cilt yüzeyinde çeşitli sivilce durumlarını meydana gelmesinin önüne geçebilir.

Sivilceler açısından kozmetik ürünler veya ilaçları kullanılabileceği gibi aynı zamanda beslenme düzeninin de düzeltilmesi ile de sivilceler ortadan kalkabilir. Sivilcenin oluşumunu engelleyen temel besinlerin beslenme alışkanlıklarına dahil etmeleri ile bunu yapmak oldukça kolaydır. Örnek verilecek olursa yoğurt gibi her öğün dahil edilebilecek besinler aslında sivilcelenme olayının çok daha kısa süre içerisinde ortadan kalkmasına sebep olur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER