AK Parti'den MHP'ye HDP Tepkisi

Ak Parti, Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Devlet Bahçeli'nin, Anayasa Mahkemesi'nin HDP iddianamesini iade etmesi ile alakalı sözlerini sarf etmiş olduğu sözler için İsim vermeden cevap verdi.

AK Parti'den MHP'ye HDP Tepkisi

Ak Parti, Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Devlet Bahçeli'nin, Anayasa Mahkemesi'nin HDP iddianamesini iade etmesi ile alakalı sözlerini sarf etmiş olduğu sözler için İsim vermeden cevap verdi.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ak Parti Genel Merkez seçim İşleri Başkan Yardımcısı Samir Altunkaynak, "Anayasa Mahkemesi'ne saldırmak ülkenin hukuk sistemini yok saymaktır." şeklinde açıklamalarda bulundu.

AYM'ye saldırmak Türkiye'nin Hukuk Sistemini Hiçe Saymaktır

Bilindiği gibi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Anayasa Mahkemesi'ne HDP'nin kapatılmasına ilişkin dava açmış. Anayasa Mahkemesi ise HDP'nin kapatılmasına yönelik hazırlanan iddianamede bazı eksiklikler bulmuş ve iddianameyi geri çevirmişti. Bunun üzerine Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Devlet Bahçeli Anayasa Mahkemesi'nin iddianamenin geri çekilmesi ile alakalı sarf etmiş olduğu sözler vardı. Diğer taraftan AK Parti kulislerinde MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Anayasa mahkemesinin iddianameyi geri çevirmesi ya da eksiklikler bulduğunu ile ilgili MHP lideri Devlet Bahçeli'nin söylemiş Olduğu sözlerin kesinlikle kabul edilemez bulduğunu ve Anayasa Mahkemesi'ne saldırmanın Türkiye'nin hukuk sistemini hiçe saymak olduğunu açıkladı.

AK Partili Samir Altunkaynak'ın Twitter Hesabından Konu İle İlgili Yapmış Olduğu Paylaşım Aynen Şöyle:

Anayasa Mahkemesi ceza muhakemeleri kanunu 174. madde bağlamında HDP'nin kapatılması davasında iddianamenin iadesine karar vermiştir. İade kararı nihai bir karar olmayıp ceza muhakemesi kanununun 174. maddesinde sayılan gerekçeler dikkate alınarak verilmiştir.

Anayasa Mahkemesi'ne her karar sonrası hukuki olmayan yaklaşımlarla saldırmak en başta Türkiye'nin hukuk sistemini yok saymaktır. Kaldı ki Görülecek bir davaya ilişkin iddianamesinde görülen eksikliklere dair bir tespit içeren karar niteliğindedir. Esasa taalluk eden bir niteliği dahi Havi değildir. Anayasa veya herhangi bir mahkemenin vermiş olduğu kararlara itiraz nasıl olduğu ile alakalı yasalarda açıkça hükme bağlanmıştır. Şeklinde açıklamalarda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER