Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'tan Çine; Kimsenin İç İşlerine Karışmaya Niyetimiz Yok!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile iyi parti Genel Başkanı Meral akşener'in Barın katliamı ile ilgili Twitter hesaplarına yapmış oldukları paylaşımlarına, Çin Ankara büyükelçiliği tehdide varan bir açıklamada bulunmuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'tan Çine; Kimsenin İç İşlerine Karışmaya Niyetimiz Yok!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile iyi parti Genel Başkanı Meral akşener'in Barın katliamı ile ilgili Twitter hesaplarına yapmış oldukları paylaşımlarına, Çin Ankara büyükelçiliği tehdide varan bir açıklamada bulunmuştu. Bu gelişme üzerine Türkiye'ye, Çin devleti'ne bir nota vermişti. Mansur Yavaş, Çin tarafının yapmış olduğu açıklamaya ders gibi cevap verdi! "Kimsenin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Bizler de insan olmanın gereğini yerine getirmek zorunda olduğumuza inanıyoruz." Şeklinde ifadeler kullandı.

Bilindiği gibi geçtiğimiz birkaç gün içerisinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Uygur türklerine yönelik barın katliamına ilişkin yapmış olduğu açıklama sonrasında Çin Ankara büyükelçiliği tarafından verilen tepkiye yanıt verdi. Ankara Büyükşehir belediyesinin meclis toplantısında tartışmalara ilişkin çeşitli açıklamalarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Nerede bir kardeşimize Ateş düşmüş ise, tarihte olduğu gibi bugün de Türk milletinin derdi olacaktır. Kimsenin içişlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok ama bir yerde mazlum feryadı yükseliyorsa ya da daha önce yaşanmış bir katliamın bir daha yaşanmaması amacıyla insanı duyarlılık olması gerekiyorsa bizler de insan olmanın gereğini yerine getirmek zorunda olduğumuza inanıyoruz." Şeklinde konuştu. Mansur Yavaş, Uygur Türkleri hususundaki hassasiyetlerine destek verenlere de ayrıca teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Peki Neler Olmuştu?

Çin Ankara büyükelçiliği, iyi parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın katliamını anmak amacıyla yapmış oldukları paylaşımlardan sonra sosyal medya hesaplarından açıklamada bulunmuştu. Twitter uygulaması üzerinden gerçekleştirilen açıklamalarda; Akşener ile Yavaş'ın sosyal medya hesapları etiketlenerek Uygur özerk Bölgesi Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyada kabul edilen ve tartışılmaz bir gerçektir. Çin tarafı, herhangi bir kişi ya da gücün Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılık ve karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır. "Şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Bu paylaşımlardan sonra Çin büyükelçisi, Dışişleri bakanlığı'na çağırmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER