Emekli Amirallerden Sonra Bir Bildiri de Eski Milletvekillerinden Geldi

Bilindiği gibi bundan 2 gün önce gece yarısı ansızın 104 emekli amiral tarafından Montrö boğazlar sözleşmesi ile alakalı bir bildiri yayınlamıştı.

Emekli Amirallerden Sonra Bir Bildiri de Eski Milletvekillerinden Geldi

Bilindiği gibi bundan 2 gün önce gece yarısı ansızın 104 emekli amiral tarafından Montrö boğazlar sözleşmesi ile alakalı bir bildiri yayınlamıştı. Bu bildirinin yankıları gündemi meşgul ederken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konu ile ilgili soruşturma başlatmıştı ve 104 amiralden 14'ü hakkında gözaltı kararı çıkarılmasının yankıları da devam ederken bir bildiri ise eski milletvekillerinden geldi.

Aralarında Güldal Mumcu ile Erdal Aksünger gibi isimlerin de bulunduğu toplam 96 eski milletvekilinin imzasını taşıyan ikinci bir bildiri ise "cumhuriyetimizin temel nitelikleri tartışılamaz! Kanal İstanbul yapılamaz! Montrö tartışmaya açılamaz! Başlıklı bildiride Türkiye'nin gündemine ve Türkiye ile ilgili stratejik pek çok konuya değinildi.

96 Eski Milletvekilinin İmzasını Taşıyan Bildiri Şöyle:

"Önce 126 eski büyükelçi Kanal İstanbul ve Montrö sözleşmesi ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Ardından 103 amiral görüşlerini bildirdi. Kişi, grup ve kurumların ülke çıkarları söz konusu olduğunda, görüş açıklamalarından daha doğal ne olabilir? Bu hem haktır hem de yurttaşlık görevidir. İstanbul sözleşmesi'nin anayasaya aykırı biçimde Cumhurbaşkanı tarafından fethedilmesinin vermiş olduğu cesaret ile hızlandırılan, Kanal İstanbul ile Montrö sözleşmesi tartışmalarının gelmiş olduğu nokta, açıklamaları zorunlu kıldı."

Lozan'dan Sonraki En Büyük Başarı Montrö Boğazlar Sözleşmesidir

Türkiye cumhuriyeti'ne yönelik çeşitli emeller Taşıyan devletlerin çıkarına hizmet edecek olan Kanal İstanbul'da ısrar edilmesini, Atatürk türkiye'sinin Lozan antlaşması'ndan sonra en büyük diploması başarısı olan, istanbul-çanakkale boğazı ile Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğimizi sağlayan, Montrö sözleşmesi'nin tartışılmaya açılmasını, öneminin azaltılmasını bize doğru bulmuyoruz.

Bilindiği gibi bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye taraf olduğu İstanbul sözleşmesinden çekilmişti ve baştan muhalefet kesimi olmak üzere sivil toplum kuruluşları Türkiye'nin taraf olduğu bir uluslararası sözleşmeden Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile değil de sadece ve sadece Türkiye Büyük millet meclisi tarafından çıkarılacak bir karar ile çekilebileceğini açıkladı. Hemen akabinde 104 emekli amiral Montrö boğazlar sözleşmesi ile ilgili bildiri yayınlamasını sonrasında 96 eski milletvekilinin de aynı şekilde bir başka bildiri yayınlaması suların daha da kaynamasını, gündemin uzun bir süre daha bildiri ve Montrö ile alakalı söylemlerle doğru olmasını destekleyecek.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER