Eski MHP'li Vekilin Kızı Merkez Bankası PPK Üyeliğine Getirildi

Merkez bankası'nda yeni bir atama gerçekleştirildi. Eski milliyetçi hareket partisi Kırşehir milletvekili Mustafa Haykır'ın kızı profesör doktor Elif Haykır Hobikoğlu, merkez Bankası para politikası kurulu üyeliğine getirildi Hobikoğlu'nun 15 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek para politikası kurulu toplantısına katılım sağlayacak açıklandı.

Eski MHP'li Vekilin Kızı Merkez Bankası PPK Üyeliğine Getirildi

Merkez bankası'nda yeni bir atama gerçekleştirildi. Eski milliyetçi hareket partisi Kırşehir milletvekili Mustafa Haykır'ın kızı profesör doktor Elif Haykır Hobikoğlu, merkez Bankası para politikası kurulu üyeliğine getirildi Hobikoğlu'nun 15 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek para politikası kurulu toplantısına katılım sağlayacak açıklandı. 20 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı kararı ile Naci Ağbal'ın yerine Şahap Kavcıoğlu'nun başkan olarak getirildiği merkez bankası'nda para politikası kurulu üyeliğine yeni bir isim atandı.

Merkez Bankası'nın Konuya İlişkin Açıklaması Şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti merkez Bankası kanununun 22-A maddesi uyarınca banka meclisi üyelerinden Profesör Doktor Elif Haykır Hobikoğlu, para politikası kurulu üyesi olarak görev yapmak amacıyla seçilmiştir. Sayın hobikoğlu, 15 Nisan 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek para politikası kurulu toplantısına da katılacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunulur. "Şeklinde yazılı açıklama yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyeleri Kimler?

  • Profesör doktor Elif haykır hobikoğlu
  • Profesör doktor Abdullah Yavaş
  • Mustafa Duman
  • Dr Oğuzhan Özbaş
  • Dr Uğur Namık küçük
  • Dr Emrah Şener
  • Profesör Dr Şahap kavcıoğlu (başkan)

Profesör Doktor Elif Haykır Hobikoğlu Kimdir?

1977 senesinde Ankara'da dünyaya gelen Elif haykır hobikoğlu, 1999 senesinde İstanbul üniversitesi iktisat fakültesindeki eğitimini tamamlamıştır. Akademik kariyerine ise İstanbul üniversitesi iktisat fakültesinde araştırma görevlisi olarak başladığı nokta 2003 senesinde İstanbul üniversitesi sosyal bilimler enstitüsünde ekonomi alanında yüksek lisansını yaptı. 2009 senesinde İstanbul üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü iktisat bölümü, iktisat bilim dalında doktora derecesi aldı. 2014 senesinde İslam iktisat alanında doçent ünvanını aldı ve 2019 senesinde profesör olarak atandı.

Makro iktisat, para politikaları, ve davranışsal finans, büyüme ile kalkınma alalarında çok sayıda kitap ve akademik çalışmaları bulunuyor. Evli ve 3 çocuk annesidir.

Halen İstanbul üniversitesi iktisat fakültesi teknoloji ve sanayi iktisadı anabilim dalında görevini yürütmekte olan profesör doktor Elif Haykır Hobikoğlu, 18 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası banka meclisi üyesi olarak görev yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER